Hava Durumu

Deniz Baykal hayatını kaybetti !..

CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal vefat etti.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2023 09:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2023 10:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Deniz Baykal hayatını kaybetti !..

CHP’nin önceki dönem Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, sağlık sorunlarından ötürü 84 yaşında yaşamını yitirdi.

"Mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı"

Baykal’ın vefat haberini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu duyurdu.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun."

Deniz Baykal kimdir?

20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1963'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD' de kaldı.

Siyasetle 1960'lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal, 1973'ün Ekim ayında yapılan Genel Seçimlerde CHP'den Antalya Milletvekili seçildi.

1974 yılında kurulan Ecevit hükümetinde Maliye Bakanlığı, 1978 Ecevit hükümetinde ise enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Temmuz 1992'de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi.  

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 10 Mayıs 2010 günü yaşanan kaset olayının ardından istifa etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.