Hava Durumu

Cumhurbaşkanı talimat verdi!.. Asgari ücrete ek zam!

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin beklediği güzel haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması yönünde talimatı verdi. 

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2023 13:44
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2023 13:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Cumhurbaşkanı talimat verdi!.. Asgari ücrete ek zam!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeni asgari ücretin tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yetkilileri bir süredir çalışmalarını devam ettiriyordu. Yeni Kabine'nin belli olmasından sonra asgari ücrete ara zam için düğmeye basılacak. Asgari ücrete yüzde 20 ile yüzde 30 oranında zam gündemde. Bu durumda asgari ücret ne kadar olacak? 

Yaklaşık 8 milyon asgari ücretli çalışan, geçen yıl Aralık ayında yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında yeni zamlı maaşlarını öğrendi. 2022 yılının Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam oranı yüzde 50,5 artışla 2.825,90 TL'den 4.253,40 TL oldu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla asgari ücrete Temmuz zammı yapıldı. Asgari ücret Temmuz ayında yaklaşık yüzde 30 artışla net 5.500,35 TL oldu. 2023 yılında geçerli olmak üzere Aralık ayında asgari ücrete bir kez daha zam uygulanmasıyla birlikte 8.506 TL oldu. Ancak enflasyonun her geçen gün artması nedeniyle asgari ücrete yapılan zam hayat pahalılığını da beraberinde getirdi. Bu durumda milyonlarca asgari ücretle çalışan da ek zam beklentisi içine girdi. Sonunda milyonların beklediği o müjdeli haber geldi. 
Yüksek Seçim Kurulu'nun birkaç gün içerisinde kesin sonuçları açıklaması ve 2 Haziran Cuma gününe kadar yeni Kabine'nin belli olması bekleniyor. 
İşçi, işveren ve hükümetten oluşan 5'er kişilik ekipler şeklide toplamda 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni hükümetin kurulması sonrası toplanacak. Toplamda 3 veya 4 toplantı sonrası yeni rakam belli olacak. Haziran ayı içerisinde her tarafın bir kez ev sahipliği yapacağı ve her hafta bir toplantı ile bir rakamda uzlaşılması bekleniyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK
Yeni asgari ücret için 500 dolar kritik eşik olarak belirlenecek. Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları önemli bir kıstas olacak. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek. 
Asgari ücret zammında yüzde 20, 25, 30 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Asgari ücrette yüzde 20'lik bir artış durumunda net 10 bin 207 lira, yüzde 25'lik artışta net 10 bin 632 lira, yüzde 30'luk artışta net 11 bin 57 lira olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.