Hava Durumu

#2023Asgariücret

Medya Haber - Haberler, Son Dakika ve Gündem Gelişmeleri, Sağlık, Ekonomi, Siyaset, Yerel, Ulusal ve Global Anlık Haberler - 2023Asgariücret haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, 2023Asgariücret haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı talimat verdi!.. Asgari ücrete ek zam! Haber

Cumhurbaşkanı talimat verdi!.. Asgari ücrete ek zam!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yeni asgari ücretin tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yetkilileri bir süredir çalışmalarını devam ettiriyordu. Yeni Kabine'nin belli olmasından sonra asgari ücrete ara zam için düğmeye basılacak. Asgari ücrete yüzde 20 ile yüzde 30 oranında zam gündemde. Bu durumda asgari ücret ne kadar olacak?  Yaklaşık 8 milyon asgari ücretli çalışan, geçen yıl Aralık ayında yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında yeni zamlı maaşlarını öğrendi. 2022 yılının Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam oranı yüzde 50,5 artışla 2.825,90 TL'den 4.253,40 TL oldu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla asgari ücrete Temmuz zammı yapıldı. Asgari ücret Temmuz ayında yaklaşık yüzde 30 artışla net 5.500,35 TL oldu. 2023 yılında geçerli olmak üzere Aralık ayında asgari ücrete bir kez daha zam uygulanmasıyla birlikte 8.506 TL oldu. Ancak enflasyonun her geçen gün artması nedeniyle asgari ücrete yapılan zam hayat pahalılığını da beraberinde getirdi. Bu durumda milyonlarca asgari ücretle çalışan da ek zam beklentisi içine girdi. Sonunda milyonların beklediği o müjdeli haber geldi.  Yüksek Seçim Kurulu'nun birkaç gün içerisinde kesin sonuçları açıklaması ve 2 Haziran Cuma gününe kadar yeni Kabine'nin belli olması bekleniyor.  İşçi, işveren ve hükümetten oluşan 5'er kişilik ekipler şeklide toplamda 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni hükümetin kurulması sonrası toplanacak. Toplamda 3 veya 4 toplantı sonrası yeni rakam belli olacak. Haziran ayı içerisinde her tarafın bir kez ev sahipliği yapacağı ve her hafta bir toplantı ile bir rakamda uzlaşılması bekleniyor. YENİ ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK Yeni asgari ücret için 500 dolar kritik eşik olarak belirlenecek. Asgari ücret için 6 aylık enflasyon rakamları önemli bir kıstas olacak. Net asgari ücrete ara zam tutarı refah payı ile belirlenecek.  Asgari ücret zammında yüzde 20, 25, 30 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Asgari ücrette yüzde 20'lik bir artış durumunda net 10 bin 207 lira, yüzde 25'lik artışta net 10 bin 632 lira, yüzde 30'luk artışta net 11 bin 57 lira olacak.

Tüm gözler bugün açıklanacak olan asgari ücrette Haber

Tüm gözler bugün açıklanacak olan asgari ücrette

Her yıl aralık ayında asgari ücretin bir sonraki yıl ne kadar olacağı için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün saat 14.00'da üçüncü kez toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK ve TÜRK-İŞ'in yer aldığı komisyonda 2023 yılı için asgari ücret miktarında çeşitli rakamlar masada yer alıyor. ASGARİ ÜCRET BUGÜN BELLİ OLACAK! Birincisi  7 Aralık, ikincisi 14 Aralık ve sonucu belirleyecek olan bugünkü toplantıda  Asgari Ücret Tespit  Komisyonu saat 14.00’da üçüncü kez toplanacak. Toplantı işçi, işveren ve hükümetten 5’er kişilik görevli ile beraber 15 kişiden oluşuyor. ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? Geçen yıl 2 bin 825 lira olan asgari ücret, Ocak ayında yüzde 50 artırılarak 4 bin 253 liraya, Temmuz ayında ise yüzde 30 ek zam ile 5 bin 500 lira oldu. 2023 yılında asgari ücrete yüzde 35 zammın gelmesiyle birlikte 7 bin 425, yüzde 40 zam ile 7 bin 700, yüzde 50 zam gelmesiyle ise 8 bin 250 lira olacağı tahminleri yapılıyor. 2023 yılı asgari ücret ise bugün 14.00’da yapılacak olan toplantıdan sonra belli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücretle ilgili yaptığı son açıklamada 'Geçen sene asgari ücreti yüzde 80 artırdık yeterli olmadı bugün tekrar ele aldık. Son kez tespit komisyonu ile toplantı yapacağız. Uzlaşma yoluyla bir karara varacağız.  İşverenlerin ödeyebileceği emekçinin ise rahat nefes alacağı bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz.’ dedi. TÜRK-İŞ 'MASAYA OTURMAYIZ' Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak komisyon toplantısından önce sendika adına yaptığı açıklamada 'TÜİK verilerine göre masaya oturmayız, halkın enflasyonunu baz almamız gerekiyor. TÜİK'e göre çıkacak sonucu kabul etmeyiz gerekirse sizi meydanlara çağırırız' ifadesinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.