Hava Durumu

Bakan Koca'dan deprem bölgesi için salgın açıklaması

Koca deprem bölgesinde meydana gelen ishal vakaları için herhangi bir salgın söz konusu değil açıklamasını yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 13:58
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 13:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bakan Koca'dan deprem bölgesi için salgın açıklaması

6 Şubat'ta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca deprem bölgelerine giden şebeke suyu için soruları yanıtaldı. Koca şebeke suyunda sorun olmadığını vurgulayarak : " Özellikle yıkımın en yoğun olduğu Antakya ve Defne gibi yerlere kısmen diğer bölgelere de yaygın şebeke suyu veriliyor. Suyun bakiye klor ve mikrobiyolojik analizleri sık yapılıyor. Bir sorun, şu an yok ancak Hatay'da şebeke suyunun bu dönemde içme suyu olarak kullanılmamasını telkin ediyoruz. Suyun içmeye elverişli olduğunu tam olarak tespit etmeden 'İçilebilir' diyemeyiz. Olası bir salgın açısından en büyük risk, içme suyu olarak ele alınıyor. Şebeke suyunun genel amaçlı kullanımında bir sorun yok. Temizlik amaçlı olarak kullanılabilir." ifadelerini kullandı.


Halk Sağlığı Bilim  Komisyonu Sahada
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nın, DEPREM bölgelerine  ambalajlı içme suyu temin etmeye çalıştığını, su açısından sorun olmadığını belirtti.  Olası salgına karşı  aldıkları tedbirlere değinen Bakan  Koca, "Salgınla ilgili de bizim biliyorsunuz yıllardan beri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'müzün 'sendromik sürveyans' adlı bir sistemimiz var. Pandemideki filyasyon gibi düşünün. Yani gelen hastanın bir enfeksiyon durumu söz konusu ise kaynağına kadar giderek nereden kaynaklandığının tespit edilmesini esas alıyor bu sistem. Bu sistem aktif olarak devrede. Ayrıca bununla ilgili Halk Sağlığı Bilim Komisyonu'muz da var, biliyorsunuz. Onlar da sürekli alt gruplarla birlikte sahada çalışıyorlar" şeklinde konuştu.


SALGIN SÖZ KONUSU DEĞİL
Açıklamalarına salgın iddialarına değinerek devam eden Koca : "Şu an salgına dair bir durum söz konusu değil; ama bu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü salgın olmaması için bizim güvenilir su, güvenilir gıda, hijyenik WC ortamı sağlamamız gerekir. Bu tedbirleri ne kadar güçlü alırsak salgın ihtimali, o kadar azalacak. 'Sendromik sürveyans' sistemimiz, söylediğim gibi aktif olarak devrede, yakın takip ediyoruz. Tekrar etmek istiyorum; şu an herhangi bir salgın durumu ve kümelenme durumu söz konusu değil. Binlerce insan içinde yer yer 10'lu, 20'li ishal vakaları görülmesi salgın anlamına gelmez. Özellikle bulaşıcı olan bir kaynaktan bulaşan salgın ihtimali bizim için önemli, sevindirici olan şu an böyle bir durum olmaması. Salgın hastalık açısından da su açısından da bir problem yok." dedi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.