Hava Durumu

Son Dakika! Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Leyla ile Mecnun dizisinde Aksakallı Dede rolüyle hafızalara kazınan usta oyuncu Köksal Engür 77 yaşında hayatında kaybetti.

Haber Giriş Tarihi: 27.03.2023 09:22
Haber Güncellenme Tarihi: 27.03.2023 09:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Son Dakika! Usta Oyuncu Köksal Engür Hayatını Kaybetti

Türk sinema ve dizi sektörünün başarılı oyuncularından ve aynı zamanda seslendirme Köksal Engür, 77 yaşında böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Usta oyuncunun ölüm haberini oyuncu Cengiz Bozkurt, sosyal medya hesabından duyurdur. Bozkurt paylaşımında; ''Köksal abimizi  böbrek yetmezliğine bağlı komplikasyonlar sebebiyle kaybettik. Cenazesine dair açıklamayı yarın yapacağız. Başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerinin başı sağ olsun.'' Dedi.

KÖKSAL ENGÜR KİMDİR?

Köksal Engür, 1946'da Kars'ta dünyaya geldi. Sanatçı, henüz 10 yaşındayken TRT Ankara Radyosu "Çocuk Saati" programında kısa radyo tiyatrolarıyla mesleğe başladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü 1969'da tamamlayan sanatçı, TRT'de programlara katılmanın yanında, seslendirme çalışmalarının da temelini attı. Başarılı sanatçı, Ankara Halkevi, Sahne 9, Ankara Deneme Sahnesi, Çağdaş Sahne, Hodri Meydan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolar ile Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Devlet Opera ve Balesi yapımlarında rol aldı. Tiyatroyla sınırlı almayıp, sinema ve dizi filmlerde de oynayan sanatçı, "SüngerBob KareŞort" çizgi dizisinde Squitward'ü seslendirdi.

Afife Tiyatro Ödülleri'nde 1999'da "Yılın En İyi Erkek Oyuncusu", 2002'de ise "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" seçilen sanatçı, 2005'te 16. Ankara Film Festivali'nde "Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü aldı. Engür, Hollywood yıldızları Robert de Niro, Al Pacino, Dustin Hoffman ve Robin Williams'ın yanı sıra Susam Sokağı'ndaki "Büdü" karakteriyle Red Kit çizgi filminde "Red Kit"i seslendirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.