Hava Durumu

SON DAKİKA İstanbul'da riskli konutlar taşınıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yaşanan depremler sonrası İstanbul'da bulunan 1.5 milyon konutun rezerv alanlara taşınacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2023 16:51
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2023 16:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
SON DAKİKA İstanbul'da riskli konutlar taşınıyor

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.6 ve 7.7'lik yıkıcı depremlerin ardından Türkiye'de deprem riski taşıyan yerlerden birisi olan İstanbul'da bulunan binaların deprem risk analizleri de tüm hızıyla devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından görevlendirilen ekipler, risk taşıyan bina ve bölgelerde incelemeler yaparak raporlar oluşturuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Hatay'da yaptığı açıklamada riskli yapıların çok hızlı bir şekilde güvenli hale dönüştürülmesi gerektiğini vurgularken şu ifadelere yer verdi; 

"Bir seferberlik anlayışıyla kentsel dönüşüm sürecini yürütmek zorundayız. Buradaki kararlılığımızı hep birlikte elimizi taşın altına koyarak yürütmek zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde önemli projelerimizi açıklayacak. Gerek kentsel dönüşümdeki finans desteğine ilişkin kararlılığımızı, gerek Marmara Bölgesi'ne ilişkin kentsel dönüşüm hedefimizi. Oluşturulacak yeni rezerv alanlardaki uydu kentlerimizle birlikte ilave nüfus getirmeden çalışacağız. İstanbul'da dönüşmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölümün olduğunu, bunların acilen dönüşmesi gereken 300 bininin bir an önce dönüştürülmesine ilişkin, İstanbul'da sadece bakanlığımızın 94 bin bağımsız bölümden oluşan projeleri var. Riskli 1,5 milyon konutu dönüştüreceğimiz 2 rezerv alandaki hem Anadolu hem Avrupa yakasına taşıyacağız. Bu çerçevede yoğunluğu azaltacağız." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.