Hava Durumu

#Gündem

Medya Haber - Haberler, Son Dakika ve Gündem Gelişmeleri, Sağlık, Ekonomi, Siyaset, Yerel, Ulusal ve Global Anlık Haberler - Gündem haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Gündem haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

NÖHÜ'de Tarım Orman Elçileri İle Söyleşiler Programı düzenlendi Haber

NÖHÜ'de Tarım Orman Elçileri İle Söyleşiler Programı düzenlendi

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Çiçek ve Prof. Dr. Ersin Aydın, Genel Sekreter Vekili Abdulgani Özkan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Mahmut Göktaş, il protokolü, üniversitenin akademik ve idari kadrosunun yanında çok sayıda öğrenci katıldı. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Dr. Bülent Kahraman Çolakoğlu Zoom üzerinden canlı bağlantı ile katıldı. Program T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlediği fotoğraf yarışmasında derece alan fotoğrafların fuaye alanındaki sergisinin gezilmesiyle başladı. Akabinde program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve açış konuşmalarıyla devam etti. “Devlet Üniversiteleri Arasında Tüm Bölümlerinde Yüzde Yüz İngilizce Eğitimin Verildiği Tek Fakülte NÖHÜ’de” Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında tarım alanında tüm bölümlerinde yüzde 100 İngilizce eğitimin verildiği tek fakültenin Üniversitemizde olduğunu belirtti. Ayrıca içinde bulunduğumuz bahar döneminde öğrenci alarak bu alanda lisansüstü eğitime başlayan Türkiye’nin ilk ve tek Dijital Tarım Tezli Yüksek Lisans Programı’nın da Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde olduğunu vurgulayan Rektör Uslu, tarım ve gıdanın Üniversitemizin öncelikli alanlarından biri olduğunu ifade etti. Üniversitemizin 2023 TÜBİTAK Üniversitelerin Alan Bazında Yetkinlik Analizi Raporu’na göre Tarım, Gıda ve Hayvancılık alanında “Bitki Koruma” çalışmalarında hacim ve kalite ortalaması bakımından Türkiye’deki 208 üniversite arasında birinci sırada yer aldığını hatırlatan Rektör Uslu, konuşmasında Üniversitemiz Ayhan Şahenk Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinin faaliyetleri hakkında bilgiler de verdi. Rektör Uslu konuşmasının sonunda öğrencilerimize önemli bilgiler verilecek bu programın düzenlenmesinde başta Tarım ve Orman Bakanlığımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. Öğrencilere Bakanlığın Gençlere Yönelik Projeleri Anlatıldı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Mahmut Göktaş, yaptığı sunumda üniversite öğrencilerine bakanlığın tarımsal araştırma projeleri ve bilinçlendirme faaliyetleri hususunda gençlere sunduğu fırsatları anlattı. Göktaş sunumunda ayrıca öğrencilere ve diğer katılımcılara gençlerin girişim teşebbüslerine verilen destekler ve yurt dışında eğitim olanakları hakkında bilgiler verdi. Tarım ve Orman Bakanlığının çalışmaları hakkında tüm gençlerin bilgilendirilmesi için üniversitelerde söyleşi programlarının devam ettiğini belirten Göktaş, kendilerine Üniversitemizde böyle bir fırsatın sunulmasından dolayı Rektör Prof. Dr. Hasan Uslu ve tüm üniversiteye teşekkür ederek sunumunu sonlandırdı. 

Dinozor fosili dedikleri nesne, taş çıktı! Haber

Dinozor fosili dedikleri nesne, taş çıktı!

Niğde'nin Ulukışla ilçesine bağlı Başmakçı köyünde fıkralara konu olacak bir olay yaşandı. Başmakçı ve İmrahor köyü arasında yol kenarında işçiler tarafından fark edilen ve kemiğe benzeyen nesneler, yetkilileri harekete geçirdi. Bir iskelet formu taşımayan nesneleri gören işçi yaklaşık 2 ay önce durumu yetkililere bildirdi. Yetkililerden herhangi bir dönüş olmayan işçi, bu kez durumu basın mensuplarına bildirdi. Bölgeye giden basın mensupları ise konuyu haberleştirdi. Niğde'de özellikle sosyal medyada bir anda gündem olan konu üzerine Niğde Valiliği tartışmalara son noktayı koydu. Valilikten yapılan açıklamada: ''Bugün Ulukışla ilçemize bağlı Başmakçı köyü civarında Dinozor Fosili Bulunduğuna dair İddialar neticesinde konunun uzmanları tarafından yapılan incelemeler sonucu; Alanda fosil kalıntılarına benzetilen malzemelerin bölgenin jeolojik yapısına uygun olarak traverten yumru oluşumları olduğu anlaşılmıştır.  Yapılan incelemelerde bu oluşumların tamamen kalsiyum karbonat içerikli olduğu anlaşılmış dolaysıyla bu parçaların fosil olmayıp traverten taşı olduğu tespit edilmiştir.'' denildi.  TÜRKİYE'DE DİNOZOR FOSİLİ YOK! Günümüzden 66 milyon yıl önce bir astreoidin Meksika kıyılarına çarpmasıyla beraber oluşan enerji nedeniyle yok olan dinozorlar, bugünkü Anadolu topraklarında hiç yaşamadı. Çünkü Anadolu coğrafyası oldukça genç bir coğrafya. Her ne kadar 3. Jeolojik zamanda oluşmaya başlasa da 4. Jeolojik zamanda oluşmuş bir havza aynı zamanda. Ama dinozorlar 2. Jeolojik zamanda yaşadı. Dinozolar hayattayken Anadolu sular altındaydı. Dinozorların yok olmasından yaklaşık 20 milyon yıl sonra su üstüne çıkan Anadolu, bundan 2 milyon önce bugünkü şeklini aldı. Dolayısıyla dinozorların yapılan araştırmalar sonucu; Antarktika, Arjantin, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık, Moğolistan, Avustralya, Çin ve Alaska'da yaşadığı öğrenildi.  Dinozor fosili olduğu iddia edilen traverten taşları

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.