Hava Durumu

Prof.Dr.Naci Görür" Sırada Adana ve KKTC var" dedi..!

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından, dün de Hatay'da kısa süre arayla meydana gelen 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki iki deprem meydana geldi. Deprem ile beraber vatandaşlar panik yaşarken 6 kişi hayatını kaybetti, birçok bina yıkıldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2023 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2023 12:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Prof.Dr.Naci Görür" Sırada Adana ve KKTC var" dedi..!

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremlerinin ardından sosyal medyada Hatay ve Adana için uyarmıştı.Görür, başta olmak üzere deprem uzmanlarından peş peşe açıklamalar geldi. Prof. Dr. Naci Görür, "Beklediğimiz depremdi" deyip deprem beklediği yeni şehri açıkladı. Prof. Dr. Okan Tüysüz de, "Bu tetiklenen bir deprem, bu artçı bir deprem değil." diye konuştu.
Görür, yeni açıklamasında ise "Adana ve Kıbrıs’ta da dikkatli olmamız gerekir. Malatya, Ovacık ve Nazimiye-Karakoçan fayları üzerinde de benzer nedenlerle dikkatli olmalıyız" dedi.
Hatay'da akşam saatlerinde Defne ilçesinde 6.4, Samandağ ilçesinde ise 5.8 büyüklüğünde deprem yaşandı. Kısa süre arayla yaşanan depremler, vatandaşları sokağa döktü. Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılmayan çok sayıda bina yıkılırken, enkazlardan çığlık sesleri yükseliyor. İşte panik yaratan depremler sonrası uzmanların açıklamalarından satır başları: 
Sırada Adana ve Kıbrıs depremi var 
Prof. Dr. Naci Görür: Biz Adana ve Hatay'ı uyarmıştık zaten. Beklediğimiz depremdi. Zamanını bilmiyorduk tabii ki ama bu bölgeye dikkat edin dedik. Ben şu anda daha büyük deprem beklemiyorum. Bir Adana kaldı. Adana'da da bu deprem gerçekleşirse, Doğu Anadolu fayı büyük ölçüde enerjisini boşaltmış olacak. Bingöl'e kadar olan kısımda, Hatay ve Kahramanmaraş'ta daha büyük bir deprem beklemiyorum. Biz Kıbrıs'ta da bu depremlerden sonra hareketlilik olabileceğini düşünüyoruz. Özellikle kuzey tarafta hareketlenme olmuş olabilir. Özellikle Adana ve Kıbrıs arasında bir deprem meydana gelirse, Doğu Anadolu fayı uykuya geçebilir.
Prof. Dr. Tüysüz: bu bölgelere dikkat edin 
Yerbilimci Prof. Dr. Okan Tüysüz: Bu tetiklenen bir deprem bu artçı bir deprem değil. Antakya'nın içerisinden Akdeniz'e bir fay var. Avrupa Sismoloji Ajansı bunu 6.6 olarak veriyor. Kırılan fayın stres biriktiren yeriydi. Göksun-Savrun Fayı yine deprem oluşturabilecek bir bölge. Orada birkaç bin yılda bir deprem oluyor ama dengeler büyük ölçüde değişti. 6 Şubat’ta olan depremin kuzeyi. Bingöl-Palu bölgesi de stres biriken ve tetikleme olacak olan bölgeler. Bu bölgelerde dikkatli olmak gerekiyor. 6.4 yüzeye çıkan ve yüzey kırığı yaratan bir faydır. Antakya-Samandağ'da arasında bu büyüklükte bir tane daha olabilir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.