Hava Durumu

Niğde'nin geleceği bir imzaya kaldı !..

Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu ve Niğde OSB Bölge Müdürü Mahmut Peşin düzenledikleri basın toplantısında; yapılan ve yapılacak olan yatırımları anlattılar. 

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 16:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'nin geleceği bir imzaya kaldı !..

OSB'nin genişlemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı onayı bekleniyor 
Düzenlenen toplantıda; ilimizin istihdam alanlarının genişlemesi için Niğde OSB sınırında yer alan ve mera alanı olarak geçen bölgenin OSB'ye dahil edilmesi gerektiği vurgulandı. İzin için gerekli 30 devlet kurumundan onay alınması gerektiğinin belirtildiği toplantıda, 29 devlet kurumunun onayının tamamlandığı sadece Tarım ve Orman Bakanlığı müsaadesinin beklendiği dile getirildi. 

Altunbaş: Genişlemek zorundayız başka çaremiz yok 
Yatırımcı taleplerinin arttığını ve yeni genişleme alanlarına müracaat ettiklerini belirten Altunbaş; Savunma ve Sanayi Bakanlığına bildirildiğini, Tarım Bakanlığından da müsade beklediklerini söyledi. Altunbaş: "Bor genişleyemedi, Niğde'de yeni OSB'miz var en az iki yıl gidemeyeceğiz. Gelen yatırımcıların kaçırılmaması lazım. Bunları da arz ettik büyüklerimize siyasilerimize. Niğde'deki ikinci OSB'miz hazır hale gelinceye kadar yatırımcıların kaçırılmaması lazım. Bunun için gerekli alanın da onaylanması gerekiyor"  

Altunbaş: Önümüzdeki 4 yıl içinde 1 milyar dolar yatırım bekliyoruz
Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş yeni yapılacak yatırımlarla ilgili detayları paylaştı. Özellikle tekstil alanında yapılacak yatırımlarla istihdam alanlarının genişleyeceğini söyleyen Altunbaş, Önümüzdeki 4 yıl içinde 1 milyar dolara yakın yatırım beklediklerini söyledi. 
Altunbaş: 364 OSB içinde borcu olmayan 3 OSB'den biriyiz 
Altunbaş: Eğer kredi kullansaydık borçlu durumda olacaktık. Kendi öz kaynaklarımız ve nakit parayla yaptığımız için borcumuz yok. Yasada; Aksine bir durum olmadıkça hazine arazilerinin OSB'lere bedelsiz verilebileceği söyleniyor. Ancak burada 30 tane devlet kurumundan görüş ve müsaade alıyoruz. 30 kurumun 29'unu aştık; genişleme için tek kurum olan Tarım Bakanlığı'nın müsaadesini bekliyoruz. Genişleme istediğimiz alan mera alanı olduğu için Tarım Bakanlığı tarafından verilecek onayı bekliyoruz." 
Mahmut Peşin: 4. Tevsi Alanı da kurulursa ek 6 bin 890 kişi istihdam edilecek
Niğde OSB Bölge Müdürü Mahmut Peşin, OSB'nin genel tanıtımını yaptıktan sonra kısaca şunları söyledi; "Niğde OSB'de şu anda 6 bin 200 kişi istihdam edilmekte. Proje aşamasındaki firmalarda yıl sonuna kadar 6 bin 89 kişi istihdam edilecek. 4. Tevsi Alanının oluşması halinde de (genişlemesi tasarlanan alanda) 6 bin 890 kişi istihdam edilecek." 
Öte yandan mera alanı olarak belirtilen ve ilimizin geleceği için büyük önem taşıyan alanda yüzyıllardır ot bitmediği ve meralık vasfının bulunmadığı da belirtildi. 
Atık sular içme suyu seviyesine geliyor
Niğde OSB Arıtma Tesisinde atık suların içme suyu seviyesine geldiğini belirten Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş, basın mensuplarından ilimize yapılacak yatırımlar için kamuoyu desteği istedi. Sabah saatlerinde düzenlenen program hatıra fotografı ile son buldu. 

VİDEO HABER 

Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbaş

Niğde OSB Bölge Müdürü Mahmut Peşin 

Niğde OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi 

Haber Murat Karakaya 
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.