Hava Durumu

Niğde'de ''Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı'' düzenlendi

Niğde Valisi Cahit Çelik Başkanlığında, Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, ocak ve şubat aylarında düzenlenen operasyonlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2024 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2024 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de ''Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı'' düzenlendi

Niğde Valisi Cahit Çelik Başkanlığında Niğde Valiliğinde düzenlenen Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı'na, Niğde İl Emniyet Müdür Adnan Özdemir ve Niğde İl Jandarma Komutanı Albay Gürol Okyar katıldı. Toplantıda Niğde'de ocak ve şubat aylarında güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonların detayları paylaşıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın talimatı doğrultusunda bundan böyle her ay gerçekleştirilecek olan toplantıda, Niğde Valisi Cahit Çelik şunları söyledi;

''İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’nın talimatları doğrultusunda bundan böyle her ay düzenli olarak Güvenlik Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştireceğiz. Suçla mücadele, Devletimizin asli görevidir. İl Valisi olarak benim de vazifem, ilimiz genelinde huzur ve asayiş ortamını sağlamaktır. Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu kamusal alanlar başta olmak üzere en ücra köyümüze kadar güvenlik güçlerimiz çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. Bu çalışmalarda temel gaye, ilimizin güvenlik ve asayişini bir kademe daha artırmaktır. Kafes ve Mahzen Operasyonlarıyla; Nitelikli Dolandırıcılık, Tefecilik ve Organize Suç Örgütü Mensupları, Kıskaç Operasyonlarıyla; FETÖ Terör Örgütü Mensupları, Kalkan Operasyonlarıyla; Göçmen Kaçakçıları, Narkoçelik, Kartel ve Narkogüç Operasyonlarıyla; Uyuşturucu Madde İmalatında Bulunanlar ve Satıcıları,   Sibergöz Operasyonlarıyla; Siber Suçlar ve Nitelikli Dolandırıcılar, Bozdoğan ve Kahramanlar Operasyonlarıyla; DAEŞ, PKK/KCK Terör Örgüt Mensupları, Mercek Operasyonlarıyla; Silah Kaçakçıları, Çember Operasyonlarıyla; Firari Suçlular, Birer birer yakalanmakta ve ülkemizin huzuru her geçen gün en üst seviyede tesis edilmektedir. Yapılan tüm bu operasyonlara gerek ilimizde gerek ülkemizde katılarak büyük başarılara imza atan güvenlik güçlerini canı gönülden tebrik ediyorum. Halkımızın huzurunu tesis etme adına icra ettikleri bu operasyonlarla görev alan tüm kolluk kuvvetlerine şahsım ve Niğdeli hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.'' dedi.

Toplantının devamında operasyonların detayları hakkında bilgi veren Vali Çelik; ''İlimizde ocak ve şubat ayında toplam bin 796 adet asayiş olayı kayda geçmiştir. Gerçekleşen bin 796 asayiş olayının bin 592’si aydınlatılmıştır. Olayların aydınlatılma oranı ortalaması yüzde 89’dur.

Asayiş olaylarının konu başlıklarına ve aydınlatılma oranlarına baktığımızda;

Malvarlığına Yönelik Suçların aydınlatılma oranı, yüzde 69, Kişilere Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, yüzde 89, Millete ve Devlete Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, yüzde 92, Topluma Karşı İşlenen Suçların aydınlatılma oranı, yüzde 96, Takibi gerektiren olayların aydınlatılma oranı ise yüzde 99 olarak gerçekleşmiş olduğunu görüyoruz.

Sayın Bakanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu bir konu olan ‘Aranan Şahıslar’ konusuna baktığımızda;

İfadeye yönelik araması bulanan 275 şahıs, 0-5 yıl arası cezası olup, araması bulanan 143 şahıs, 5-10 yıl arası cezası olup, araması bulanan 19 şahıs, 10 yıl ve üzeri cezası olup, araması bulanan 14 şahıs olmak üzere; toplam 451 şahıs yakalanmıştır.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilimizde;

173 olay gerçekleşmiş, 147 şahsa yönelik tedbir kararı uygulanmıştır. İlimizde KADES uygulaması kullanıcı sayısı 12 bin 311 olup, 218 KADES ihbarı alınmıştır.


 İl genelinde yapılan asayiş uygulamalarında 265 bin 345 kişi sorgulanmış olup; 74 adet ruhsatsız tabanca/av tüfeği ve 866 adet fişek ele geçirilmiştir.

Birçok mesele gibi madde bağımlılığı da tüm dünyada artık şekil değiştiriyor. Bağımlılık yapan maddelerin çeşidinin artması, bunlara erişimin kolaylaşması, madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadelede daha çok tedbir almayı gerektiriyor. Devletimiz, geleceğimiz olan gençlerimizin ömürlerinden çalan uyuşturucuyla mücadelesini ara vermeksizin kararlılıkla devam etmektedir.

Uyuşturucunun önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda;

Narkorehber uygulaması kapsamında 41 etkinlikle bin 527 vatandaşımıza, Uyuma Projesi kapsamında 2 bin 971 vatandaşımıza, Narko Nokta projesi kapsamında 12 etkinlikle 2 bin 971 vatandaşımıza  En iyi narkotik polisi anne projesi kapsamında 33 etkinlik bin 188 anne ve anne adayına olmak üzere,

Toplam 86 etkinlikte 8 bin 657 vatandaşımıza ulaşılmıştır.

2024 yılının ilk iki ayında uyuşturucunun arzına yönelik gerçekleştirilen operasyonlara baktığımızda;

197 operasyon düzenlenmiş, 225 kişi yakalanmış, 27 şahıs tutuklanmış, 17 şahıs adli kontrol almıştır.

Bu operasyonlar neticesinde,

7 kilo 200 gram kokain maddesi,  5 kilo 698 gram esrar maddesi,  2 kilo 266 gram sentetik kannabinoid, 803 gram metamfetamin, 300 gram kenevir tohumu, 32 gram eroin maddesi, 280 bin 332 adet sentetik ecza, 6 adet captagon, 2 adet ecstasy, 2 adet hassas terazi ve 56 adet uyuşturucu kullanma aparatı ele geçirilmiştir.

TRAFİK:

Artık trafik canavarına bir can dahi vermek istemiyoruz. Bırakın can vermeyi, tek bir vatandaşımızın burnunun dahi kanamasını istemiyoruz.  Bakanlığımız, trafik konusunda bugüne kadar pek çok motto ile farkındalık çalışmaları yapmıştır. Trafik ekiplerimiz, 2024 yılının ilk iki ayında uygulama noktalarında denetimlerini sürdürmüşlerdir.

Yapılan denetimlerde;

113 bin 352 araç kontrol edilmiş, eksikliği bulunan 649 araç ise trafikten menedilmiştir. Tüm uygulama ve kontrollerimize rağmen Ocak-Şubat aylarında ilimizde 413 trafik kazası meydana gelmiş ve kazalar neticesinde 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

 

KAÇAKÇILIK:

Devletimizin tek bir kuruş vergi kaybına tahammülü yok. Kaçak yollarla ülkemize girmiş hiçbir ürüne müsamaha göstermedik, göstermeyeceğiz. Bununla birlikte kültürümüzü, tarihimizi çalan tarihi eser kaçakçılarının da her an enselerinde olacağız. 

2024 yılının ilk iki ayında kaçakçılık suçlarıyla mücadele kapsamında; 37 operasyon düzenlenmiş, 50 şahıs yakalanmış, 1 şahıs tutuklanmış, Bu operasyonlar neticesinde; 7 milyon 430 bin adet makaron, 194 bin 399 paket kaçak sigara, 89 adet cep telefonu, 547 adet elektronik sigara, 146 adet eski eser,  89 adet cep telefonu ve  522 adet çeşitli emtia ele geçirilmiştir.

Göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında; 19 operasyon düzenlenmiş, 27 kişi yakalanmış, Yakalanan kişilerin 11’i organizatör olup, 2 kişi tutuklanmış, 2 araca el konulmuştur.

 

Terörle Mücadele kapsamında; 12 operasyon düzenlenmiş, 11 kişi yakalanmış, 1 kişi tutuklanmıştır.

 

Siber suçlarla mücadele kapsamında ise;

2 operasyon düzenlenmiş, (Müstehcenlik) 2 şahıs yakalanmıştır. Sanal Devriye Kapsamında 587 sosyal medya hesabı araştırılmıştır. 445 farklı materyalin incelenmesi tamamlanmıştır.'' dedi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.