Hava Durumu

ATAUZDER, uzman erbaşların sorunlarını gündeme getirdi

Atanamayan Uzmanlar Derneği (ATAUZDER) Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, emekli olan, görevden kendi isteğiyle ayrılan ve aktif olarak çalışan uzman erbaşların sorunlarını gündeme getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2024 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2024 14:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
ATAUZDER, uzman erbaşların sorunlarını gündeme getirdi

ATAUZDER Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, emekli uzman erbaşlar, eski uzman erbaşlar ve görev başında olan uzman erbaşların sorunlarının çözümü için, çağrıda bulundu. Gündeşli açıklamasında; ''Terörün ve çatışmaların en yoğun olduğu dönemlerde 1986 – 1998 yılları arasında görev yapmışlardır. Pkk’lıların kökünü kazıyan uzman erbaşlar 45 yaşında mecburi bir şekilde en düşük memur maaşı kat sayısıyla emekli edilmişlerdir. 45 yaş mağduru olanlar 1 derece, 3600 ek gösterge ve temsil tazminatı talep edilmektedir.

Aktif Görev Yapan Uzman Erbaşların Sorunları 
Uzman erbaşların özlük hakları ile ilgili sorunlar; Sağlık yönetmeliği, tayin yönetmeliği, kıdemlerin rütbeden sayılmaması ve diğer özlük haklarının düzeltilmesiyle beraber kadroya geçirilmeyi beklemektedirler. Bu düzenlemelerle beraber binlerce profesyonel mesleklerini devam edeceklerini düşünmekteyiz. Uzman erbaşların talebi geleceğe umutla bakmak, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü canla başla korumaktır.

Uzman Erbaşlar Neden Görevi Bırakmak Zorunda Kalıyor?

1986 yılında çıkarılan 3269 sayılı Uzman Erbaş kanununda hiçbir düzenleme olmadığı gibi şartlar daha da  kötüleşmiştir. Özlük haklarında iyileştirilme yapılmadığından kaynaklı yıllarca mobbing baskısı altında görev yapmak zorunda kalmışlardır. Yurt içi ve yurt dışında en kritik bölgelerde görev yapan uzman erbaşlar özlük haklarında iyileştirme yapılmadığından kaynaklı görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.
Dünyanın en zor savaş tekniği olan meskûn mahal muharebelerinde en önde görev yapan eski uzman erbaşlar 3269 sayılı uzman erbaş kanunun yetersiz olmasından kaynaklı mobbing baskısı ile görevinden ayrılmak zorunda kalmışlardır.
Binlerce profesyonel eski uzman erbaş, yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kaderine terk edilmişlerdir.
3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5’inci maddesinde “Uzman Erbaşların 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 92’nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için 2016 yılından önce 2 yıl olan hizmet yılın 2016 yılından sonra 7 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu kanuna istinaden devlet eliyle uygun kadrolara referanssız bir şekilde atama beklemekteyiz.
Devletimizden beklentimiz; emekli uzman erbaşların geriye dönük haklarının verilmesi, görev yapanların, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri kanuna tabi olması ve eski uzman erbaşların kanunen verilmiş haklarının devlet eliyle atamalarının yapılmasıdır.'' ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.