Hava Durumu

AFAD’dan asrın felaketi ile ilgili açıklama

Orhan Tatar Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2023 17:16
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2023 17:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
AFAD’dan asrın felaketi ile ilgili açıklama

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7. ve 7.6 büyüklüğündeki deprem Türkiye’ye asrın felaketini yaşattı. 10 ilin hasar gördüğü depremle ilgili Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü  Prof. Dr. Orhan Tatar durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tatar açıklamalarında depremin etkilerinin ayrıntılı şekilde incelendiğini belirtti.

Tatar ; “Çok yoğun bir artçı sarsıntı var. Olağan dışı bir durumla karşı karşıyayız. Şu ana kadar artçı sayısı toplam 3 bin 858” dedi.

SON 2 BİN YILIN EN BÜYÜK DEPREMİ

Orhan Tatar açıklamalarına; “Deprem 2bin yıllık en büyük deformasyona denk geliyor. Bu deprem Anadolu coğrafyasının son 2 bin yılda yaşadığı en büyük deprem. Bu 2 depremin toplam etki süresi 2 dakikalık bir süreye yayılıyor. Derinliği ortalama 8.5 ile 10 kilometre. Yer kabuğunda sahadan gelen bilgilere göre de 7,3 metreye kadar yer değiştirmeler var.

Kar yağan noktalarda çığ olabilir. Kırsala yakın bölgelerde çığ, heyelan ve kaya düşmesi tehlikesi bulunuyor” sözleriyle devam etti

ARTÇILAR DEVAM EDİYOR!

 Tatar açıklamalarına son verirken  artçıların devam ettiğini vurgulayarak ; “400 kilometrenin üzerinde yüzey kırığı oluştu. Bu depremler birçok Avrupa ülkesinin yüz ölçümünden daha büyük. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Vatandaşlarımızın riskli binalardan uzak durması gerekiyor. Çok yoğun kar yağışının olduğu bölgelerde çığ tehlikesi olabilir. Kimi yerlerde heyelan ve kaya düşmesi olayları da olabilir."  diyerek açıklamalarına son verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.