Hava Durumu

Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

Zeytinyağı yemeklerin olduğu gibi insan sağlığı içinde, her zaman başrol olmuştur. Meyve ve sebzelerde bulunan, antioksidanlardan çok zengin mineralleri sayesinde ön plana çıkar. Zeytinyağının tüketimi, daha güçlü bir kemik yapısının oluşmasını ve kolesterol seviyesinin dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Peki zeytinyağı faydaları neler? Nelere iyi gelir?

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2023 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2023 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

Tarihi, Romalılar ve Antik Yunanlılara kadar uzanan zeytinyağı, en belirgin izlerini Akdeniz’in tam ortasındaki Girit Medeniyeti ’ne, MÖ 4500 yıllarına dek uzandığını göstermektedir. Zeytin ülkemizde, Marmara Bölgesi, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de nadiren yetiştiği görülmektedir.

VİTAMİN VE MİNERAL DEPOSU

Ülke topraklarının sıvı altını olarak adlandırabileceğimiz zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Doymamış yağlar bakımından zengin olan ve ayrıca bol miktarda antioksidan, polifenoller ve oleik asit içeren zeytinyağı, başta kalp ve damar rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.

İşte zeytinyağının mucizevi faydaları…

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Zeytinyağı, %70 oranında doymamış yağ asidi içerir. Bu özelliği sayesinde kandaki kolesterol birikimini azaltır. İçerdiği bileşenler sayesinde kalpte oluşabilecek her türlü hastalığa karşı korur. Zeytinyağındaki bileşikler, kan basıncını düşürerek, damarların sertleşmesini önler.

FELÇ RİSKİNİ AZALTIR

Kalp hastalıklarından sonra en önemli problem olarak görünen inme, zeytinyağında bulunan polifenoller sayesinde kanda yer alan kolesterol seviyesini düşürür. Böylelikle beyne kan sağlayan damarlarda kolesterol birikmesi engellenir. Bu durum felç riskinin büyük ölçüde azalmasını sağlar.

KANSERE KARŞI KORUR

Zeytinyağı kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre; zeytinyağının asidik içeriğinin bağırsak ve rektum kanserine zemin hazırlayan faktörleri büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bir başka araştırmaya göre ise; zeytinyağı içerisindeki hidroksitirosol sayesinde, postmenopozal kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcıdır.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ HIZLANDIRARAK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR

Zeytinyağının en çok bilinen etkilerinden biri de sindirim sürecine destek olmasıdır. Bu mucizevi besin, içerdiği bileşenler sayesinde sindirim sistemini temizler. Bağırsak sağlığını iyileştirir ve fonksiyonlarının doğru şekilde yerine gelmesi için yardımcı olur. Bunların yanından zeytinyağı tokluk hissi vererek daha az yemek tüketimi sağlar. Kalori azalmasını sağlayarak kilo kaybına yol açar.

İLTİHAP ÖNLEYİCİ

Zeytinyağı içerisindeki fenoller sayesinde antienflamatuvar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sayede vücuttaki bakterilerin çoğalmasını önler. İltihaba neden olan faktörleri ortadan kaldırır. Vücuttaki mevcut iltihabı azaltır.

KEMİKLERİ KORUR VE GÜÇLENDİRİR

Zeytin yüksek oranda kalsiyum içeren bir besindir. Bu sayede kemik gelişimine de büyük bir katkısı vardır. Zeytinden elde edilen zeytinyağı ise bu sayede kemikleri korur ve güçlendirir. Bu nedenle özellikle yaşlıların ve gelişme çağındaki çocukların zeytinyağı tüketmeleri önerilir.

AKCİĞER FONKSİYONLARINI DESTEKLER

Güçlü bir antioksidan olan zeytinyağı, karaciğeri temizleyerek toksinlerden arındırır. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını destekler.

CİLT SAĞLIĞINA OLAN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Zeytinyağı, Yüksek oranda E vitamini içeren zeytinyağı, bu sayede cildi güneş ışınları ve rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Ayrıca nemlendirici etkiye sahiptir. Cilt için çok iyi bir doğal nemlendiricidir. Cildi cilt kanseri, gül hastalığı, iltihaplar ve sivilce gibi etkenlerden korur. Antioksidan açısından zengin olduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ciltteki ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eder. Cilde parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Çatlakları ya da yara izlerini hafifletmede kullanılır. Topuklarda oluşabilecek çatlakları giderir. Kırışıklık oluşumuna karşı etkilidir.

SAÇ DERİSİNİ BESLER

Zeytinyağı saç için de oldukça faydaları bir besin maddesidir. Zeytinyağının saça faydaları şu şekilde sıralanabilir: Saç derisini nemlendirir, kaşıntı ve kuruluğu azaltır, saçları sağlıklı görünüme kavuşup parlak olmasını sağlar, saç dökülmesini engeller, saçların uzamasında etkilidir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.