Hava Durumu

Yüksek Seçim Kurulu herkesin merak ettiği o soruya cevap verdi!..

İyi Partinin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Tolga Öztürk’ün ‘Oy pusulaları veya zarflarda, leke veya mürekkep izi bulunması halinde geçerli olup olmayacağı’ yönündeki YSK başvurusunda görüş isteyen Öztürk’e kuruldan yanıt geldi.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2023 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2023 12:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Yüksek Seçim Kurulu herkesin merak ettiği o soruya cevap verdi!..

YSK: Görüş verilmesine gerek yok
Kurul, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un, 98. ve 101. madde hükümleri açık olduğundan bu konuda "görüş verilmesine yer olmadığına" hükmetti.
İLGİLİ KANUN NE DİYOR?

298 Sayılı Kanun'un 98. maddesine göre, üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır. Aynı Kanun’un 101.maddesi, 1. Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması. 2. Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması. 3. Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması, oyu geçersiz kılmaz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.