Hava Durumu

Koç; engelli kardeşlerimizin gözü, kulağı, eli olmaya devam edeceğiz!..

Niğde Valisi Mustafa Koç, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yayımladığı mesajda, bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli göstergelerden birisi de o ülkenin engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı altyapı, sosyal ve kültürel, eğitim, iş, sağlık, barınma ve destek hizmetleri gibi kamusal hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesi olduğunu vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2024 15:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Koç; engelli kardeşlerimizin gözü, kulağı, eli olmaya devam edeceğiz!..

Niğde Valisi Koç, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Engelli insanların topluma kazandırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi, sorunlarının toplumsal olarak farkına varılabilmesi için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 10-16 Mayıs tarihi ‘Dünya Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmiştir.
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli göstergelerden birisi de o ülkenin engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı altyapı, sosyal ve kültürel, eğitim, iş, sağlık, barınma ve destek hizmetleri gibi kamusal hizmetlerin yaygınlığı ve kalitesidir. İnsanı merkez alan ve bütün hizmet sunumlarında insanı önceleyen, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla hareket eden ve insanı ‘Yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir medeniyet tasavvuru, yönetim anlayışı ve köklü geleneğin mensupları olarak bizler, her konuda engelli kardeşlerimizin hizmetinde olmaya, onları mutlu ve memnun etmeye, onları hayatın her sahasına dahil edip yaşamlarını kolaylaştırmaya büyük önem veriyoruz.”
ÇOK ÖNEMLİ PROJELER VE ADIMLAR ATILDI
Niğde Valisi Mustafa Koç, engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak ve sosyal hayatta birçok alanda yer alabilmeleri için önemli projeler ve adımlar atıldığını dile getirerek, “Kadim Devletimiz sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını refah içinde sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılabilmeleri, toplumda daha fazla yer alabilmeleri, eğitim haklarını kullanabilmeleri için çok önemli projeler ve adımlar atmıştır. Bu projeler sonucunda engelli vatandaşlarımız sanattan spora, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış, ulusal ve uluslararası alanlarda birçok başarıya imza atmışlardır.
İlimizde de engelli vatandaşlarımıza temel hizmetlerin sunumunda ve kamu hizmetlerine erişmelerinde önemli merhaleler kaydedilmiştir. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama aktif olarak katılma konusundaki sıkıntılarını ortadan kaldırmaya ve tüm vatandaşlarımıza sunulan kamusal hizmetlerden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmelerine yönelik çalışmalarımız her geçen gün artarak devam etmektedir. Bizler engelli kardeşlerimizin gören gözü, işiten kulağı, tutan eli olmaya devam edeceğiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için Devletimizin sunduğu imkânların yanında vatandaşlarımızın da onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onların mutlu olmalarını sağlamak için gereken gayreti ve hassasiyeti göstereceklerine inanıyor, tüm engelli kardeşlerimize mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.” dedi.

Haber: Sevilay Arıkan

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.