Hava Durumu

Gürer: 4 kişilik ailenin simit su gideri 4 bin 860 lira

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer simit ve su ile kürsüye çıktı. Emekli ve kamu memur  maaş artışlarının yetersiz olduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.01.2023 11:04
Haber Güncellenme Tarihi: 12.01.2023 11:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Gürer: 4 kişilik ailenin simit su gideri 4 bin 860 lira

Gürer: “4 kişilik bir  aile her öğünde simit ve su  tüketse aylık gideri  4 bin 860 lira”

Fırından aldığı bir simit ve suya 13, 5 lira ödediğini  anlatan  Gürer, 4 kişilik bir ailenin  her gün 3 öğün  yarım litre su ve bir adet simit  ile  beslense aylık giderinin 4 bin 860 lira olacağına dikkat çekerek, “Bu ortamda 5 bin 500 liralık ücret övünülecek değil, utanılacak bir ücrettir” dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda  gece yarısı yaptığı konuşmada, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini, aksi taktirde emeklilerin yokluğa ve yoksulluğa mahkum edileceğini belirtti. Kamu memurlarına da verilen ücret artışının yetersiz olduğunu,seyyahen ek artış yapılması gerektiğini söyledi.

GÜRER: 1 SU 1 SİMİT 13,5 LİRA

Meclis’e gelirken bir fırından aldığı simit ve suya 13 ,5 lira ödediğini aktaran Gürer, “4 kişilik bir aile, 3 öğün simit ve su tüketse günlük 162 lira yapıyor, aylıksa 4.860 lira yapıyor. Yalnızca simit ve suyla yaşayan bir ailenin aylık gideri 4.860 lira. Sizin emekliye reva gördüğünüz ise yalnızca 5.500 lira. Eğer bu emekli, büyükşehirlerde yaşıyorsa vereceği kirayla simit ve su da alamıyor” diye konuştu.

"AYLIK BAĞLAMA ORANI DÜŞTÜ"

2008 yılında emeklilere aylık bağlama katsayısının yüzde 70’ten yüzde 30’a düşürüldüğünü anımsatan  Ömer Fethi Gürer, bu uygulamanın hayata geçmemiş olsa idi  bugün en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olacağına işaret etti. 

GÜRER'DEN, ERDOĞAN’IN ÇAY VE SİMİT HESABINA GÖNDERME 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’nin kurulduğu yıllarda, parti genel başkanı olarak yaptığı simit ve çay hesabını hatırlatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “ Erdoğan o dönemde yaptığı açıklamada, ‘Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çay ile bir simidi bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz? Evin kirasını kim ödeyecek? Elektrik parasını kim ödeyecek? Su parasını kim ödeyecek? Çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak?’ diyordu. İşte, ülkeyi bugün bu hâle getirdiniz ve verdiğiniz ücret artışını ‘müjde’ diye veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

GÜRER: KAMU ÇALIŞANLARI BU ÜCRETLE GEÇİNEMEZ

Kamuda çalışanların ücret artışına toplu sözleşmeyle kazanılan yüzde 8’lik hakkı da ekleyerek, bu oranın da sanki zam yapmış gibi lanse edildiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, kamu çalışanlarının bu ücretle geçinebilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle memurların büyükşehirlerde çalışmak istemediklerini de söyledi.

4 milyon 332 bin 805 hane sosyal yardım aldığı ülkemizde, AK Parti iktidarı tarafından her 5 kişiden 1'ini sosyal yardıma muhtaç kılındığını ve 15 milyon insanın sosyal yardımla yaşamak zorunda bırakıldığını belirten Ömer Fethi Gürer, işçi ve memur aylıklarının yoksulluk sınırının altında olmaması gerektiğini ifade etti.

"BAYRAM İKRAMİYELERİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALI"

En düşük emekli aylığının ve emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin asgari ücrete eşitlenmesi, ilaç katkı payının kaldırılması, yakacak ve kira yardımı yapılması gibi konularda kanun teklifleri verdiklerini hatırlatan  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ancak sanki sadece iktidar partisine mensup milletvekillerinin tekliflerinin görüşülebileceği gibi bir yanlış uyulamadan dolayı bu tekliflerin kabul görmediğini ifade etti. 

"5 BİN 500 LİRA İLE GEÇİNMEZ ZOR"

En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini, aksi taktirde, emeklilerin yine yoksulluğa ve yokluğa mahkum olacağını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emekliler; beyaz eti dahi alamaz duruma gelmişler, sabahları bayat ekmeğin ya da ucuz kıymanın alınabileceği yerlerde kuyruk oluşturuyorlar, pazara çıkamıyorlar, markete gidemiyorlar, torunlarının yüzüne bakacak hâl kalmamış, 5.500 liraya çıktı diye övünüyorsunuz. Bu, övünülecek bir ücret değil, utanılacak bir ücrettir” şeklinde konuştu.

    Emeklinin mağduriyetini giderecek düzenlemeler yapılması, emeklinin, kamu çalışanlarının durumlarının iyileştirilmesi, kamu çalışanlarının ücretlerine seyyanen zam yapılması, daha düşük ücrette kalıp daha çok mağduriyet yaşayanların ücretlerinin artışının da sağlanması gerektiğini söyleyen Ömer Fethi Gürer,  konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Biz bir öneride bulunuyoruz; örneğin, ehliyet affını getirin, hiç kimsenin canına kastetmemiş, 1 milyona yakın insanın bir nedenle -hata işlemiş- ehliyeti alınmış, bunların çoğu şoför, bir kez de bunlara af getirin diyoruz, bunu getirip burada gündeme almıyorsunuz. 

    "Emeklilikte yaşa takılanların 2022 yılı sonunda sorununu çözeceğiz." dediniz, bugün  yeni yılın ilk  ayın 11'i oldu hâlihazırda olanlarla ilgili Meclise bir kanun teklifi getirmediniz. Taşeron, geçici işçi, mevsimlik, sözleşmeli çalışanlar ne olacaklarını bilmiyorlar çünkü Mecliste bunlarla ilgili bir kanun teklifi de yok. Ücretlilerle ilgili getirdiğiniz artış, enflasyon karşısında alım gücünü destekleyen ve artıran bir artış da değil. O nedenle, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarları "modern kölelik" dediğimiz çalışanın hakkını vermeyen, gasbeden bir anlayışla sürdürülüyor. Bunun, bu ülkeye hayrı olmadığı insanların yaşadığı mağduriyette görülüyor…”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.