Hava Durumu

SON OLSUN !

Yazının Giriş Tarihi: 19.11.2022 10:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.11.2022 10:30

İnsanların; ailelerini, yakınlarını korumak, en iyi şekilde yaşatmak kadar tabii bir gayesi olamaz. Her insan, her toplum yaşadığı çevrenin güvenilir ve yaşam standının yüksek olmasını arzu eder. Huzurlu bir şekilde dolaşmak, korkusuzca bir yerlerde gezmek kadar doğal ne olabilir? Maalesef bu doğallığı, huzuru bozacak unsurlarla, dünyada ve ülkemizde zaman zaman karşılaşıyoruz. Bazen yürürken, bazen bir bankta otururken veya yolculukta yıldırıcı unsurlarla karşılaşılıyor. Zorba-yıldırıcı insanların amacı; ekonomik, dinsel ya da siyasi ayrıştırıcı fikirlerini  topluma empoze etmektir. Düzene aykırı politika izleyen kimi kesimler, yüzyıllardır birçok medeniyetin başını ağrıtmışlardır. Terör-terörist(yıldırıcı) kelimeleri ilk olarak Fransa İhtilali sırasında ortaya çıktığı biliniyor. Dünyada ve ülkemizde yasa dışı örgütlerin düzenledikleri saldırılar “terör saldırısı” olarak adlandırılıyor.
Ülkelerin, çeşitli türden terör tehditlerini bertaraf etmek için uyguladıkları, farklı savunma stratejileri bulunmaktadır. Yasa dışı örgütler, isteklerinin gerçekleşmesi için, yıkıma ve ölüme sebebiyet vermektedirler. Bu insanlar, yanlış tutumları sebebiyle yakınlarını ve  çevrelerini de tehlikeye atmaktadırlar. 
Londra merkezli IEP raporu 2017 yılındaki araştırmasında dünya genelinde 18 bin 814 kişinin, terör sebepli hayatını kaybettiğini açıklamıştır. En fazla terör olaylarının Ortadoğu ve Afrika’da yaşandığı belirtiliyor. Her ne kadar dünyanın farklı yerlerinde terör saldırıları yaşansa da,  IEP raporuna göre, 94 ülkede terör olaylarında küresel düşüş olduğu açıklandı. Son 3 yılda can kaybının yüzde 44 azaldığı belirtiliyor. Açıklanan raporda, yüzde 42’lik küresel mali düşüş yaşandığı görülmüştür.
Ülkemiz, terörle mücadele konusunda başarı gösteren ilk 5 ülke içerisinde yer almaktadır. 
Dünyada işlenen terör saldırıları, uluslararası barışı ve güvenliği tehdit etmektedir. 
Günümüzde birçok ülkede çatışma ve savaş, halen devam etmektedir. Bu durum insanların çoğunu bireysel silahlanmaya itiyor. Yaşanan kaos ortamı, çeşitli yasa dışı grupların çıkmasına sebep olmaktadır. Dünya üzerinde savaş ve çatışmalar, masum insanlara tehdit oluşturuyor.
Hiçbir terör saldırısı, sebebi ne olursa olsun meşru gösterilemez! 
Geçen hafta, 17 Kasım saat 16 sularında, İstanbul İstiklal Caddesi’nde bombalı bir saldırı düzenledi. Yaşanan saldırıda, 6 kişi hayatını kaybetti. Patlamada, 81 kişi de yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren terörist, kısa sürede yakalandı. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar dileriz.
 Bu olayı gerçekleştirenleri ve terörün her türlüsünü lanetliyoruz!
Dileriz, böyle acı olaylar ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmaz!
Saygılarımla 
Sevilay Arıkan

YAZARIN DİĞER YAZILARI
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.