Hava Durumu

Niğde'de EDS yaygınlaşıyor!..

Niğde Belediyesi, kent trafiğinin daha hızlı ve daha güvenli seyretmesi için Niğde İl Emniyet Müdürlüğü ile protokol imzalayarak, Elektronik Denetleme Sistemi'ne (EDS) bir yenisini daha ekledi.

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2023 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2023 13:06
Kaynak: Haber merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de EDS yaygınlaşıyor!..

Niğde Emniyet Müdürlüğü ile Niğde Belediye Başkanlığı tarafından imzalanan protokol ile, 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde, Niğde’de ‘Elektronik Denetleme Sistemi’ Bor Yolu, D-805 Niğde-Kayseri Yolu ve Eski Kayseri Caddesi olmak üzere 17.177 metreyi kapsayan 3 lokasyon 16 Koridorda aktif halde hizmet vermeye başladı.
     
Konuyla ilgili Niğde Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “Ülkemizde karayolu trafik güvenliği 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında kısa ve orta vadede ki hedeflere yönelik 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde, Niğde Emniyet Müdürlüğü ile Niğde Belediye Başkanlığı tarafından imzalanan protokol ile ilimizde EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) Bor Yolu, D-805 Niğde-Kayseri Yolu ve Eski Kayseri Caddesi olmak üzere 17.177 metreyi kapsayan 3 lokasyon 16 Koridorda aktif halde hizmet vermektedir.

Dünyada trafik kazaları neticesinde meydana gelen ölümlerin üçte birinin ana nedeni aşırı veya uygun olmayan hızdan kaynaklandığı diğer nedenlere bağlı olarak meydana gelen kazaların da şiddetini arttıran temel etkendir. Yapılan araştırmalarda araç hızındaki her 1 km/s artış; yüzde 3 oranında yaralanma riskini ve yüzde 4-5 oranında ölüm riskini arttırmaktadır. Ortalama hızın yüzde 5 azaltılmasının, ölümlü trafik kazalarının yüzde 30 azalmasını sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Trafik kazalarının yoğunlaştığı yol kesimlerinde yürütülmesi gereken en yerinde denetim şekli hız denetimleridir. Özellikle kazaların meydana geldiği yol kesimlerinde hız denetimlerinin yapılması diğer tüm ihlal çeşitlerinin de engellenmesinde ana rol oynamaktadır.
Çalışma prensibi olarak Elektronik Denetleme Sistemi ortalama hız denetimi esasına dayanmaktadır.   
EDS’nin ilimizde kurulması ile birlikte 2022 yılı ilk beş ayı ile kıyaslandığında 2023 yılında yaralanmalı trafik kazalarında Bor Yolu üzerinde yüzde 10, Eski Kayseri Yolu üzerinde yüzde 25, D805 Devlet Karayolu üzerinde ise yüzde 100 azalma gerçekleşmiştir.  
Bu çerçevede, vatandaşlarımızın özellikle hız kuralları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına riayet etmelerini rica eder, kazasız günler dileriz.” dedi

Haber / Arif Türkeş

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.