Hava Durumu

Yapay Zekaya Savaş!

Aralarında Elon Musk'ın da bulunduğu 2600'den fazla teknoloji lideri yapay zeka uygulamalarına savaş açtı.

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2023 16:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Yapay Zekaya Savaş!

Çağımızın en büyük teknolojik adımlarından birisi olan yapay zeka yazılımları, hayatımızı birçok anlamda kolaylaştırdığı gibi hiç şüphesiz birçoğumuz içinde endişe verici bir hal almaya başladı. Öyle ki yapay zeka yazılımları ile üretilen içerikler artık neredeyse gerçeğinden ayırt edilemez bir hale gelirken bu uygulamalar tıpkı bir insan gibi yorumlar yapabiliyor ve öngörülerde bulunabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Papa'nın gündem olan beyaz montu da bir yapay zeka ürünüydü ve gündemde bomba etkisi yaratmasının ardından konuyla ilgili yapılan açıklamanın ardından 'Papa'nın Beyaz Montu' konusu rafa kaldırıldı.

Geçtiğimiz günlerde aralarında Elon Musk, Steve Wozniak ve Gary Marcus gibi önemli teknoloji liderlerinin bulunduğu 2600 kişilik grup AI laboratuvarlarının çalışmalarını durdurması için yapay zeka yazılımcılarına mektup yazdı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli düşünce kuruluşu Future of Life Institute tarafından yayınlanan mektupta yapay zeka AI geliştirmelerine en az altı ay boyunca ara verilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, yapay zekanın insanlık ve toplum için önlenemez ve derin riskler taşıdığı belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde ise OpenAI şirketi tarafından geliştirilen ve yayınlanan CHATGPT'nin yeni sürümü GPT-4'ün en zorlu üniversite sınavlarından 90 puan aldığı ve bugüne kadar çıkarılan bütün yapay zeka uygulamalarından 10 kat daha fazla gelişmiş olduğu şirket tarafından duyurulmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.