Hava Durumu

Bilim insanları zamanı geriye sardı

Uluslararası araştırma ekibi zamanı geriye sardı Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Üniversitesi'nin liderliğindeki ekip, belirli bir sistemin saatini yavaşlatmanın, hızlandırmanın ve hatta tersine çevirmenin yolunu bulduğunu iddia ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2023 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2023 13:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Bilim insanları zamanı geriye sardı

Kuantum fiziği, süperpozisyon (bir parçacık aynı anda bir durumda, başka bir durumda veya her ikisinde de olabilir), dolaşıklık (aralarında uzun mesafeler olsa bile bir parçacık üzerindeki etkinin anında diğerinde de olması) iki sıra dışı fenomeni içeriyor. Avusturya Bilimler Akademisi ve Viyana Üniversitesi'nin liderliğindeki ekip, "geri sarma protokolü" adını verdikleri bir sistem geliştirerek, herhangi bir parçacığın (elektron, proton veya müon) önceki durumuna dönmesini sağlayabildiklerini ifade ediyor.

BİLİM KURGUYU GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK!

Araştırmacılar, yaptıkları deneylerde ışığın temel birimi olan fotonları bir kristalin içinden geçiryor.Böylece "kuantum anahtarı" adı verilen deneysel bir cihazı kullanarak, ışık parçacığının yolculuğun en başındaki haline geri dönmesini sağladılar. Avusturya Bilimler Akademisi Kuantum Optik ve Kuantum Bilgisi Enstitüsü'nde araştırmacı olan Miguel Navascués, kuantum fiziği ve klasik fizik arasındaki farkı şu benzetmeyle açıkladı: "Bir sinemada filmi seyircinin ne istediğine bakmaksızın baştan sona yansıtırlar, bunun klasik fiziği temsil ettiğini düşünün. Ama evde, yani kuantum dünyasında filmi kontrol etmek için bir uzaktan kumandamız var. Önceki bir sahneye geri sarabilir veya birkaç sahneyi atlayabiliriz" diyen araştırmacı, sözlerini şöyle sürdürdü: Bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdük! Önceki bir sahneye geri sarabilir veya birkaç sahneyi atlayabiliriz. Bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdük.!"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.