Hava Durumu

TBMM açıldı: staj ve çıraklık süreleri ile emeklilik gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni yasama dönemi başladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2023 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2023 11:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
TBMM açıldı: staj ve çıraklık süreleri ile emeklilik gündemde

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeni yasama dönemi hızlı başladı. Yeni düzenlemelerle EYT Yasası, 9 Eylül 1999 tarihinden önce staj ve çıraklık dönemlerinde sigortalı olanlar için emeklilik fırsatı sunabilir. Yasada yaş şartının kaldırılması ve emeklilik için gerekli prim ve yıl şartının tamamlanmasının yeterli kabul edilmesi staj ve çıraklık sürelerinde yaşanan mağduriyeti gidermeyi amaçlıyor.

Mevcut düzenlemelere göre, staj ve çıraklık dönemlerinde sağlık ve iş kazası sigortası ödenirken, emeklilik için gerekli primler bu sürelerde yatırılmıyor ve bu süreler emeklilik hesaplamalarında dikkate alınmıyor. Meclis'in açılmasının ardından bu konuda atılacak adımlar büyük bir merakla bekleniyor. Yasal düzenlemeyle staj ve çıraklık dönemlerinde geçirilen sürelerin sigorta süresi olarak kabul edilmesi ve işe başlangıç tarihlerinin geriye çekilmesi mümkün olabilir.

Ancak, bu düzenlemeden yararlanmak için geçmişte çıraklık yapmış olmak tek başına yeterli olmayacak. Çıraklık süresinde sigorta yapılmış ve primleri yatırılmış kişilerin bu düzenlemeden faydalanabileceği belirtiliyor. Böylece EYT yasası kapsamına girebilecekler.

Meclis'in gündemi yoğun

Milyonlarca emeklinin gözü Meclis'te. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşı düzenlemesi için çalışmalarını sürdürüyor. Teklifin Ekim ayı içinde Meclis'ten geçmesi bekleniyor.  Birçok bakanlık talep ettiği düzenlemeler için çalışmalarını tamamladı. Bakanlıkların taleplerini içeren torba teklif de Meclis gündemine gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralamaya yeni düzenleme getirecek. Üç aşamalı denetim sistemi ve ek güvenlik tedbirleri hayata geçirilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.