Hava Durumu

Bayram ikramiyeleri asgari ücrete eşitlensin !..

CHP Niğde Milletvekili Gürer, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında 1100 lira olarak ödenen ikramiyelerin asgari ücret seviyesine çıkarılması için Kanun Teklifi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2022 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 11:45
https://www.medyahabersitesi.com
Bayram ikramiyeleri asgari ücrete eşitlensin !..

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kurban ve Ramazan Bayramlarında emeklilere ödenen ikramiyelerin asgari ücret seviyesine yükseltilmesi yönünde hazırladığı Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu’na getirilerek milletvekillerinin oylarına sunuldu. 
"1100 LİRA OLAN İKRAMİYE YETERSİZ"
Kanun  teklif üzerinde söz alarak bir konuşma yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önerisi doğrultusunda, iktidar tarafından Kurban ve Ramazan bayramlarında bayram ikramiyesi verilmeye başlandığını anımsattı. Gürer, 2018 yılında başlayan bayram ikramiyesi uygulamasının 1.000 lira iken  en son 1.100 lira olarak emeklilere ödendiğini hatırlattı. 
Emeklilerin ekonomik krizden en çok etkilenen kesim olduğuna dikkat çeken CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilerin aylıklarının da en az asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini belirtti. 
"EMEKLİYE, YAKACAK, GİYSİ VE GIDA YARDIMI YAPILMALI"
CHP’li milletvekillerinin, Meclis’e sundukları emeklilerin hayatlarını kolaylaştıracak Kanun Tekliflerinden örnekler veren  Ö.Fethi Gürer, “ Örneğin, bir emekli eğer ekonomik krizin etkisiyle geçim sıkıntısı yaşıyorsa, kira ödemesinde sorunlarla karşılaşıyorsa.  Emekliler için kira yardımı, yakacak yardımı yapılmalı. Her gün gelen zamlar emeklinin yaşamını gerçekten zorlaştırdı. Giyim, gıda, sağlıklı yaşamın gerekliliği olan ihtiyaçlarını bir emeklinin karşılayabilmesi için en azından açlık sınırının üzerinde bir ücret alması lazım” dedi.
"EMEKLİNİN GEÇİNMESİ MUCİZE"
Bugün emeklilerin aldığı ücretlerle geçinebilmeleri ‘mucize’ olarak nitelendiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Esasında, bu ülkede emeklinin birini Maliye Bakanı yapmalı ki ülkede bu emekli maaşıyla nasıl geçiniyorsa bu ülkenin sorunlarına da bu bağlamda çözüm üreten olmalı çünkü emekliye reva görülen bu durum gerçekten acı bir tabloyu da beraberinde yansıtıyor” diye konuştu.
"14 MİLYON EMEKLİ, İKTİDARI BELİRLEYECEK GÜCE SAHİP"
14 milyon emeklinin kendi haklarına sahip çıkması ve kendilerini savunanların yanında yer alması gerektiğine de değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Bu bağlamda Türkiye'de siyasi iktidarı belirleyecek güce sahip emeklilere sesleniyorum: Biz, sizler için en düşük maaşın asgari ücret olmasını, ayrıca da Ramazan ve Kurban Bayramlarında asgari ücret tutarında Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı ikramiyesi verilmesini bir kez daha Meclis gündemine getirdik. Meclisteki bu teklifimiz doğrultusunda kimin nasıl oy verdiğine de bakın, ona göre durumu değerlendirin diyoruz. Her gün akaryakıtına, elektriğine, doğal gazına, suyuna, ekmeğine, yediğine içtiğine zam gelen emeklinin maaşlarında esasen seyyanen artış da sağlanmalı, TÜİK gibi emeklinin maaşlarının belirleneceği süreçte belirlediği torbadakilerle emekliye az ücret almasının yolunu açan kurumların da hakkaniyetle bu süreci doğru yönetmelerini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.
Gürer’in konuşmasının ardından Teklif, Meclis Genel Kurulu’na sunuldu. CHP Milletvekili Ö.Fethi Gürer’in teklifi reddedildi.


 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.