Hava Durumu

Ücretsiz Diyabet Okulu ilk mezunlarını verdi

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan Diyabet Okulu ilk mezunlarını verdi. Her ay düzenlenecek olan program kapsamında bu ay 14 kişi eğitim gördü. Diyabet Okulunda bireylere diyabet tedavilerini yönetebilme becerisi kazandırmak amaçlanıyor. İsteyen her vatandaş hastanenin ikinci katında bulunan diyabet birimine başvuru yaparak ücretsiz eğitim alabiliyor. Eğitim hastanede bulunan uzmanlarca bir günde tamamlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2022 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2022 10:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Ücretsiz Diyabet Okulu ilk mezunlarını verdi

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı" kapsamında Niğde'de "Diyabet Okulu’’ açıldı.

Diyabet Okulu’nda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dahiliye Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kader Zeybek Aydoğan, Dahiliye Uzmanı Dr. Fatma Gür Hatip, Endokrin Uzmanı Dr. Çağatay Emir Önder, Diyetisyen Ayşe Büşra Kaygısız, Psikolog Ayşegül Özten, Fizyoterapist Murat Çevik ve Diyabet Hemşiresi Funda Ünal tarafından; Diyabette Genel Bilgiler ve Tedavi/Fiziksel Aktivite ve Egzersiz, Tıbbi Beslenme Tedavisi ve İnsülin Uygulama ile ilgili pratik bilgiler ve Ayak Bakımı konularında bilgi verildi.

Eğitim sunumlarının ardından soru-cevap şeklinde devam eden eğitimin sonunda NÖHÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yakup Çetinkaya ve hastane yönetimi tarafından katılımcılarına diplomaları verildi.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan NÖHÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yakup Çetinkaya; "Bakanlığımızın uygulamaya başlattığı ve hastanemizde de alanında uzman personel tarafından verilen eğitimden hastalarımız ücretsiz faydalanmaktadırlar. Diyabetlilere sağlık hizmeti sunmanın yanında günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, gündelik sorunların çözümünde destek ve diyabet ile birlikte daha kolay ve sağlıklı bir yaşam sağlamak amacıyla yenilenen diyabet polikliniğimiz içinde diyabet okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu eğitimlerden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın hastanemizin poliklinik 2. kat diyabet birimine başvurmaları gerekmektedir. Eğitimi düzenleyen, planlayan emeği olan tüm personelimize teşekkür ederim" dedi.

Diyabet Hastalığı nedir? 

Şeker hastalığı, ya da diyabet (Diabetes Mellitus), pankreasın vücut için yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen hastalık tür ve gruplarına genel olarak verilen isimdir.

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.