Hava Durumu

TUKOVAC AŞISI NİĞDE'DE 

Ülkemizde ilk dünyada 9. korona aşısı olarak tarihe geçen TURKOVAC aşısı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başladı. Yerli aşı TURKOVAC Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2022 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2022 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
TUKOVAC AŞISI NİĞDE'DE 

Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen yerli aşımız TURKOVAC 81 ile dağıtıldı. 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 Aşı Biriminde aşısını yaptıran Ak Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin ve Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Koray Okur ortak basın açıklaması düzenledi.


Milletvekili Gültekin ve İl Sağlık Müdürü Okur Niğdelileri yerli aşı olmaya davet etti. 


Milletvekili Gültekin;  "Bizim gururumuz olan Turkovac aşımızı olmak için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanemize gelerek aşımızı yaptırdık. Ülkemizde ilk dünyada da koronavirüs için geliştirilen 9. aşı oldu Turkovac aşısı. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde yerli ilaçta, aşıda biyo ve medikal teknolojide kendi kendine yeten ve üreten bir konuma gelmek için emin adımlarla ilerliyoruz. Erciyes Üniversitemizde geliştirilen 22 Aralık’ta da acil kullanım onayı alarak seri üretime geçen Turkovac aşımız bugün 81 ilimizde de vatandaşlarımıza yapılmak için sunuldu. Biz de aşımızı olduk ben buradan hemşerilerimize bu koronavirüs belasından bir an önce kurtulmak için aşı merkezimize davet ediyorum. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendiye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.


Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Koray Okur ise Niğde’de üçüncü ve dördüncü doz aşılanma oranlarının düşük olduğunu belirtirken, vatandaşları yerli aşı yaptırmaya davet etti.


Okur; "Ülkemizin gururu Turkovac aşımız ilimize geldi. Biliyorsunuz dünyada etkisini iki yıldır sürdüren pandemiden dolayı ülke olarak muzdarip durumdayız. Yerli ve milli aşımız Turovac dağıtımı yapıldı. Bugün sayın vekilimle beraber hatırlatma dozlarımızı olduk. Dünyada kendi aşısını üreten 5-6 ülkeden biri olduk. Aşı üretebilmek ülke olarak gelişmişliğin seviyesidir. İnşallah aşılama oranımızı artırmamız gerekiyor. Niğde'de ikinci dozda yüzde 75 oranının yakaladık ama hatırlatma aşılarında üçüncü dozda yüzde 30, dördüncü doz hatırlatma aşılarında yüzde 8 seviyesindeyiz. Bu düşük aşılanma oranları da yeni varyantla beraber yeni vaka sayılarımızı artırıyor. Hasta yatışlarımızla artış yok ama hala yaşlı, kronik hastalarımız risk altında. Bunun için tüm vatandaşlarımızı hatırlatma dozlarımızı yaptırmak için hastanemize bekliyoruz. İnşallah yerli ve milli aşımızı Niğdeli vatandaşlarımıza yapacağız. Aile hekimlerimizde yerli aşılanma olmayacak, sadece Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılacak" diye konuştu.

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.