Hava Durumu

Niğde'de ilk kez uygulanan apomorfin tedavisi yanıt verdi 

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde parkinson tedavisi gören 29 yaşındaki genç kadın Niğde'de ilk kez uygulanan tedavi ile birlikte günlük ihtiyaçlarını yardım almadan yapabiliyor. 

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 17:54
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 19:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde'de ilk kez uygulanan apomorfin tedavisi yanıt verdi 

Bilindiği gibi parkinson hastalığı hastanın hareket sisteminde aksaklıklar oluşması sonucu günlük hayatında hastayı yardıma muhtaç hale getiriyor. Niğde'de tedavi gören ve genellikle ileri yaşlarda görülmesine rağmen nadiren de olsa gençlerde görelen hastalıkla mücadele eden isminin açıklanmasını istemeyen 29 yaşındaki genç kadın ilimiz hastanesinde gördüğü tedavi ile el ve ayaklarını yardıma ihtiyaç duymadan kullanmaya başladı. 


Parkinson hastalığında Niğde'de ilk kez apomorfin tedavisi uygulandı 


Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Noroloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Dilek İşcan, yeni tedavi yöntemi ile birlikte hastanın ilerleme kaydettiğini belirtti. Niğde'de ilk kez uygulanan apomorfin tedavisi ile parkinson hastası kadının tedaviyi yanıt verdiğini ifade eden Dr. İşçan parkinson hastalığı hakkında bilgi verdi. 


Noroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Dilek İşcan: "Parkinson hastalığı beyin hücrelerinin iletişimini sağlayan dopamin adlı maddenin azalması sonucu ortaya çıkar. Genelde ileri yaş hastalığıdır. Ama bazen gençlerde de hastalığı görebilmekteyiz. Hastanın şikayeti genel olarak hareketlerde yavaşlama, titreme, uyku bozukluğu gibi olabilir. Hastanın şikayeti genelde vücudun bir yarısında daha fazla görülmektedir. Tanı koyarken her hangi bir spesifik tanımız yok. Hastaya teşhis koyduktan sonra ilk yıllarda hastanın tedaviye yanıtı iyi olmaktadır. İlerleyen zamanlarda hastanın şikayeti artmakta hastanın ilaca yanıt oranı düşmektedir. Hasta ilaca başladıktan sonra ilacın etkisi yarım saat bir saat sürmekte. İlacın etkisi belli bir zaman sonra kısalmakta. Bir sonraki ilacı almadan önce hastanın hareketleri iyice yavaşlamaktadır. Hastanın ilaç dozunu ve sıklığını artırdığımızda hastada istemsiz hareketler meydana gelebilmektedir. İstemsiz hareketler hastayı oldukça huzursuz etmektedir. O yüzden hastaya doğru tedaviyi uygulayabilmek bizim için ve hastanın yaşam kalitesini artırabilmek için çok önemli. Niğde'de ilk kez uygulanan tedavi yöntemi ile birlikte hastamız günlük yaşantısında önemli aşamalar kaydetti." dedi. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.