Hava Durumu

Niğde’de Gerontoloji Bölümü hizmet vermeye başladı!..

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Sağlık Bakanlığı'nın ilk defa gerontologları kamu hastanelerinde istihdam etme kararı doğrultusunda, hastane bünyesinde Gerontolog hizmet vermeye başladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.07.2023 15:35
Haber Güncellenme Tarihi: 27.07.2023 00:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Niğde’de Gerontoloji Bölümü hizmet vermeye başladı!..

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde çalışmaya başlayan Gerontolog Şengül Şenel, 65 yaş üzeri yaşlı hastalara hizmet vermeye başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yakup Çetinkaya; ‘’Gerontolog Birimi, yaşlılık sürecindeki bireylerin sağlığını korumak, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak ve yaşlı hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sunmak için uzmanlaşmış sağlık profesyonelleridir. Gerontolojik değerlendirmelerde yaşlı bireyin tıbbi, fiziksel, psikolojik, fonksiyonel, çevresel ve sosyal alanları gerekli test ve ölçeklerle, bireysel ve hasta yakını yada bakıcısı yardımıyla yapılan görüşmelerde incelenip yaşlı bireye uygun ihtiyaç ve hizmet modelinin oluşturulması hedeflenir.

Öncelikli Nöroloji ve Psikiyatri hekimlerimiz olmak üzere diğer hekimlerimiz tarafından da yapılan tıbbi değerlendirmeler sonrasında, hekimlerimiz hastaları gerontoloğumuza yönlendirecektir. Gerontoloji alanında deneyimli olan gerontoloğumuz, yaşlı hastalarımızın tedavi süreçlerine hızlı bir şekilde başlayabilmek için öncelikli olarak yaşlı hastamız ile bir görüşme gerçekleştirecektir. Bu görüşme, hastanın genel durumunu ve tedavi ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla yapılır. Gerontoloğumuz yaşlı hastalarımızın sağlık durumlarını değerlendirmek ve tedavi süreçlerini yönlendirmek için çeşitli testler uygulamaktadır. Bu testler, yaşlı hastalarımızın fiziksel, bilişsel, sosyal ve psikolojik sağlık durumlarını değerlendirerek, sağlık hizmetlerimizi daha etkin bir şekilde planlamamızı sağlamaktadır. Gerontoloğumuz, gerekli gördüğü durumlarda diğer uzmanlarla iş birliği yaparak danışmanlık sunacaktır. İlimize Hayırlı olsun. ‘’ dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.