Hava Durumu

KOVİD-19 BİTMEDEN YENİ HASTALIK PATLAK VERDİ! MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Global ölçekte Kovid-19 pandemisi devam ederken maymun çiçeği virüsünün ortaya çıkışı panik yarattı. Şu ana dek yaklaşık 10 ülkede görülen virüs (DSÖ) Dünya Sağlık Örgütü’nü de harekete geçirdi. Acil olarak toplanan örgütten endişe veren uyarı geldi.

Haber Giriş Tarihi: 21.05.2022 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 21.05.2022 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
KOVİD-19 BİTMEDEN YENİ HASTALIK PATLAK VERDİ! MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Maymun çiçeği virüsü giderek yayılırken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dün olağanüstü toplantı düzenledi. DSÖ, Avrupa’da 100’den fazla maymun çiçeği virüsü vakasının görülmesinin ardından, yaz aylarında düzenlenecek festivaller ve partilerle virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanacağı uyarısında bulundu.Uzmanlar, virüsün daha çok cinsel yolla bulaştığı yönünde bulgular olduğuna dikkat çekiyor.

Doğrulanmış vakalar, şu ana dek İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya’da görüldü. İsrail'de de yakın zamanda Avrupa'dan dönen bir kişide semptomlara rastlandığı bildirildi.Almanya, bunun “bugüne kadar Avrupa'da görülen en büyük maymun virüsü salgını” olduğunu belirtti. Öte yandan bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Kovid-19 gibi bir salgına dönüşmesini beklemiyor.

DSÖ verileri, çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar etkili olduğunu gösteriyor. İlk olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen virüs, son 10 yılda Afrika'nın batısında büyük artış gösterdi. Genelde yakın temasla bulaşan maymun çiçeği virüsü, yüzde ve vücudun geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıca ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, yorgunluk gibi semptomlara neden oluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.