Hava Durumu

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeniyle Niğde Sağırlar Kültür ve Spor Derneği Başkanı Hasan Kılıç ve dernek sözcüsü Hatice Yalçıner basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Hasan Kılıç'ın duygularına tercüman olan dernek sözcüsü Hatice Yalçıner, ailelere çocuklarının işitme sağlıklarına yönelik çağrıda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 16:57
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 18:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü

Niğde Sağırlar Kültür ve Spor Derneği Sözcüsü Hatice Yalçıner, yaptığı basın açıklamasında günün önemine binaen şunları söyledi: 

"Bu günün amacı kulak hastalıklarına ve işitme engellilere toplumsal duyarlılık oluşturmak, geniş halk kitlelerini bilgilendirip bilinçlendirmektir. Böylece duyarlı, bilgili her bireyin çözümün bir parçası olmasını sağlamaktır. Neden 3 Mart? Graham Bell'in annesi işitme engelliydi. Dedesi ve babası yıllarca işitme engellilerin iletişim kurmaları için çabalamışlardı. Babasının çalışmalarını devam ettiren Graham Bell'in amacıda işitme engellilerin iletişim kurmalarını sağlamaktı. Bu çabası sırasında telefonu icat etmiş oldu.

İşitme engelliler için yaptığı çalışmalarından dolayı doğum günü olan 3 Mart kulak hastalıklarına ve işitme engellilere dikkat çekmek için kutlanmaya başlandı.Tüm canlılar, yaşamlarını sürdürebilmek için diğer canlılar ve yaşadıkları biyolojik çevrelerle iletişim kurmak zorundadır. İnsanoğlu da bilinen tarihin ilk anlarından itibaren küçük ya da büyük gruplar halinde birbirleriyle iletişim içinde olmuşlardır. Böylece doğanın zor şartlarına rağmen yaşamlarını sürdürdükleri gibi her açıdan gelişerek bugünkü çağdaş toplumları oluşturmayı başarmışlardır. Çok daha kısa söylemek gerekirse iletişim yoksa yaşamda yok denebilir." 

Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumu oluştururlar 

Niğde Sağırlar Kültür ve Spor Derneği Sözcüsü Hatice Yalçıner Ailelere yaptığı çağrıda çocuklarının işitme sağlıklarını önemsemelerini söyledi. Yalçıner açıklamasında: "Toplumun çekirdeği olan ailelere düşen sorumluluk çocuklarının kulak ve işitme sağlıklarını önemsemek, uygun tanı ve tedavi almalarını sağlamaktır. Sağlıklı iletişim içinde olabilen bireyler sağlıklı ve mutlu toplumları oluşturur" dedi. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.