Hava Durumu

YENİDEN REFAH PARTİSİ İL BAŞKANI İMDAT AYDIN : “AK PARTİ VATANDAŞA ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETTİ” 

Yeniden Refah Partisi Niğde İl Başkanı İmdat Aydın son zamanlarda vatandaşa gelen doğalgaz ve elektrik faturalarıyla alakalı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Ak Partinin “Ölümü gösterilip sıtmaya razı etme” yönetimini kullandığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.02.2022 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 17.02.2022 18:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
YENİDEN REFAH PARTİSİ İL BAŞKANI İMDAT AYDIN : “AK PARTİ VATANDAŞA ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETTİ” 

Yeniden Refah Partisi Niğde İl Başkanı İmdat Aydın: Ülkemizde son 6 ay içerisinde başta döviz kurundaki kontrol edilemeyen artışlar ve şiddetli dalgalanmalar ve hemen akabinde akaryakıt ve gıda fiyatlarında günbegün yaşanan artışlar artık her gelir grubundaki bütün vatandaşlarımızı kara kara düşündürmektedir. Vatandaşlarımız bunlarla mücadele ederken, 1 Ocak 2022 tarihinde Enerji Piyasasını Düzenleme Kurumu vatandaşın belini doğrultamaz hale getirmiştir. Elektrik faturalarına “Kademeli KullanımTarifesi” adı altında çok ağır zamlar yapılmıştır' dedi.
1.KADEMEYİ 210 KİLOVAT SAATTE TUTARAK HERKESİ DAHA PAHALI ELEKTRİK KULLANMAYA MAHKUM ETTİLER
Yeni tarifeyle; tüm “Mesken Tek Zamanlı Alçak Gerilim” aboneliklerinde yürürlüğe alınan “Kademeli Kullanım Tarifesi” uygulamasıyla önce 5 kilovat saatlik günlük ortalama tüketim limiti konulmuş daha sonra bu kademe 1 Şubat 2022 tarihinde EPDK kararı ile günlük 7 kilovat saate yani aylık 210 kilovat saate çıkarılmıştır. Türkiye’de bir meskenin ortalama 250 kilovat saat elektrik tükettiği bilindiği halde Ak Parti iktidarı 1. Kademeyi bilinçli olarak 210 kilovat saatte tutarak herkesi çok daha pahalı elektrik kullanmaya mahkûm etmiştir'dedi.

“ÖLÜMÜ GÖSTERİP SITMAYA RAZI ETME” YÖNTEMİNİ KULLANIYORLAR

Günlük 7 kilovat saate kadar 1. Kademede elektrik fiyatlarına R zam, 7 kilovat saatin üstünde günlük tüketime 2. Kademeye ise 5 zam yapılmıştır. Bu iki kademeye ayrılmış zam yöntemiyle iktidar sanki 7 kilovat saat üstüne zam yapılacağı algısı oluşturmaya çalışmıştır. Fakat bu yanılgı uzun sürmemiş ve gerçekler Şubat ayı içerisinde gelen ilk faturayla ortaya çıkmıştır. “Ölümü gösterilip sıtmaya razı etme” yöntemini kullanan Ak Parti iktidarı vatandaşlarımızı 5 zammı göstererek P zamlı elektrik kullanmaya razı olmaya zorlamaktadır'ifadelerini kullandı.
Meskenlerde kademeli tarifeye geçilmesine rağmen ticarethanelerde kademeli tarife olmadan doğrudan P ile 0 arasında zam yapılmıştır. Dar gelirli milyonların evlerinde kullandıkları elektriğe yapılan zamların ön planda olmasıyla esnaf ve sanayicilere gelen zamlar gündeme gelememiştir. Esnaflarımızın ve sanayicilerimizin ekonomik sıkıntılarda kira gideri, asgari ücret, vergi kalemleri artmışken elektrik faturalarının da bu kadar yüksek gelmesi kepenkleri kapatacak duruma getirmiştir. Böylece yüzbinlerce insan işsiz kalmakla burun buruna gelmiştir.Enerji olmadan ekonomik faaliyetlerin yapılması, üretim yapılması mümkün değildir. Elektrik fiyatlarına zam yapılması maliyetleri artırarak üretim yapılmasını zorlaştırmaktadır. Bu süreçte öncelikle üretim maliyetlerini karşılayamayan üreticiler üretimini kısacak ve Türkiye ekonomisinin büyüme hızı yavaşlayacak ve işsizlik problemi daha da derinleşecektir.Artan maliyetlere bir şekilde dayanabilen üreticiler ise elektrik zamlarını doğrudan ürün fiyatlarına yansıtacaklardır. Böylece enflasyon 2022 yılında da yüksek seyretmeye devam edecektir. Artmaya devam eden enflasyon karşısında alım gücü yeterli maaş zamlarıyla arttırılmayan tüketiciler alışverişi azaltacak ve buna bağlı olarak ürününü satamayan üreticiler mecburen kısa vadede üretimi kısacaklardır. Ve yine Türkiye’nin büyüme hızı azalacak ve işsizlik tavan yapacaktır.Sonuç olarak, elektrik zamları domino etkisiyle tüm ülke ekonomisini etkileyecek, makroekonomik göstergelerin tamamı kötüleşecek ve yakın gelecekte süreç içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.' dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.