”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yeniden ortaya çıktı!..

Özellikle yaz aylarında görülen ve halk arasında 'Sarıkız' veya 'Sarı Ömer' olarak bilinen böcek, Niğde'de yeniden görüldü.

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2023 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 15.07.2023 12:02
https://www.medyahabersitesi.com
Yeniden ortaya çıktı!..

Sıcak havaların gelmesiyle, birçok böcek ve canlı türü kendine serin yer bulmaya çalışıyor. Niğde'de geçtiğimiz aylarda görülen ve korkunç görüntüsüyle tedirginliğe neden olan halk arasında 'Sarıkız' veya 'Sarı Ömer' olarak bilinen böcek türü yeniden ortaya çıktı. Birçok böcek türünden büyük olan ve ürkütücü görünmesi sebebiyle tedirginlik yaratan bu böcek sanıldığının aksine zehirli değil. Genellikle kendinden küçük böcekler ve et parçaları ile beslenen Sarıkız böceği, böğler sınıfında ve geçmişte Anadolu halkı tarafından böğ olarak bilinen bir örümceğimsi böcek türü. Geceleri ortaya çıkarak avlanan bu böcek türü, güçlü çenesiyle akrep de dahil olmak üzere birçok vahçi böceği yiyebiliyor. Güçlü çene yapısına sahip olan bu böceğin ısırması ise bir hayli acıtıcı olabiliyor. 

ZEHİRLİ DEĞİL!

Bilim insanları tarafından yapılan incelemeler sonucu zehir olmadığı belirlenen Sarıkız, etçil olduğu için avını yedikten sonra ağız kenarında oluşan bakteriler nedeniyle ısırdığı yere enfeksiyon bulaştırabiliyor, bu nedenle ısırdığı yerde şişlik ve şiddetli ağrı meydana geldiği için zehirli sanılıyor. Çok saldırgan olan bu tür, 10 bacaklı olduğu için de kendi familya türünde en hızlı canlı olarak kayıtlarda yerini alıyor.

KORUNMANIN YOLLARI

Uzmanlar tarafından örümcek ve benzer böcek türlerinden korunmanın yolları ise şöyle sıralanıyor.

Yaz aylarında açık camlara tel takmak

Sprey ile ilaçlama

Evde bulunan köşelerde temizlik yapmak

Nane yağı kullanımı

Bu tür böcekler tarafından ısırılıp ve ya sokulması durumunda en yakın sağlık merkezine ulaşmak.

(Mustafa Altıner)

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.