Hava Durumu

Yeniden aşı yapılacak mı, kapanma olacak mı? Bakan Koca yanıtladı

Son dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısının ardından Eris varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koca, "Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Yeni bir aşı programı uygulamayı da düşünmüyoruz. Bu kadar net." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2023 15:04
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2023 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Yeniden aşı yapılacak mı, kapanma olacak mı? Bakan Koca yanıtladı

Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de de tespit edilen Eris varyantıyla ilgili bilgi veren Koca; kısıtlama kararlarının olmayacağını ve yeni bir aşı programının uygulanmayacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Koca, açıklamalarında şunları söyledi: "Covid-19 ortaya çıktığında birçok bilinmezliği içeriyordu. Hem virüs hem de hastalıklar açısından bu süreçte mücadele etmek için erken dönemde aşının geliştirilmesi gerekiyordu. Bu çerçevede inaktif olarak bilinen güvenilir kadim tekniklerle üretilen aşıyı yani Turkovac'ı geliştirmiştik. Bu süreçte artık hastalığı biliyoruz. Virüsü tanıyoruz. Tüm mutasyonların etkilerini ve değişiklikleri takip ediyoruz. Bu mutasyonlarda bugüne kadar hiçbir zaman virüsün ilk çıktığı dönemdeki hasta yapıcı etkisi yani virulansında artış olmadı. Olan mutasyonlar hasta yapma gücü daha zayıf olan mutasyonlar, bunu da dediğim gibi yakından takip ediyoruz. Bu anlamda kesinlikle Eris varyantına yönelik yeni bir tedbir gerekmiyor. Bunu en açık şekilde zaten ifade etmiştim. Hastalığı artık çok iyi tanıyoruz ve endişe edecek hiç bir durum yok.

"YENİ AŞI PROGRAMI UYGULAMAYACAĞIZ"

Bazı ülkelerin aşı baskısı ile örnek olmaya çalıştığına hepimiz şahit oluyoruz. Bazı ülkelerin aşı baskısına boyun eğmesi, bizim de aşı baskısına boyun eğeceğimiz anlamına gelmez. Küresel kovid aşısı baskısına boyun eğmemiz mümkün değil. Türkiye'nin kendi programı var ve birileri istiyor diye aşı programı başlatmayız. Biz kendi programımızı uyguluyoruz ve şu an kesinlikle Covid-19 için yeni bir aşı programı uygulamayı düşünmüyoruz. Bu kadar net.

"KISITLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL"

Eris varyantının virülansı yani hasta etme gücü daha düşük, fakat bulaşıcılığı daha fazla. Bu dönemde hasta sayısının arttığını söyleyebiliriz. Fakat hastaneye yatış oranları oldukça düşük. Ağır hastalık yapmıyor. Daha hafif seyrediyor. Covid-19 nezle ve grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna dönüşmüş durumda. Bu beklediğimiz bir seyirdi. Paniğe gerek yok. Eski dönemi hatırlatan kısıtlama ve kapanmalar söz konusu değil''.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.