Hava Durumu

Yeni Niğde Valiliği Hizmete Girdi

Yapımı bir buçuk yıl süren Niğde Valiliği binası 4 Nisan Pazartesi gününden itibaren hizmete girdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 14:27
https://www.medyahabersitesi.com
Yeni Niğde Valiliği Hizmete Girdi

 Yeni valilik binası, eski devlet hastanesi arazisinde 14 bin metrekare alanda inşa edildi. 


Yeni hizmet binasında Niğde Valiliği'nin yanısıra Nüfus Müdürlüğü ile Askerlik Şubesi kurumları da yer alıyor. 


Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek yeni hizmet binasında Medya Haber Sitesi'ne yaptığı açıklamada; "4 Nisan 2022 tarihi itibariyle yeni binamızda hizmet vermeye başladık. Yeni binamızda valilik birimleri yanısıra Askerlik Şubesi, Nüfus Müdürlüğü de mevcut. İnşallah burada daha konforlu daha kaliteli bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet sunacağız. Tabi eski binada görev yapan son vali olmak, yeni binada da görev yapan ilk vali olmak benim için bir gurur meselesi. İnşallah bundan sonra da burada bir çok vali görev yapacak ve Niğdemize hizmet verecek. Ben bu binanın yapılmasında bizlere desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımıza şahsım ve Niğde adına şükranlarımı sunuyorum" dedi. 


NİĞDE 1'İ GEÇİCİ 3 VALİLİK BİNASINDAN YÖNELTİLDİ 


Niğde, Cumhuriyetin ilanından bu yana biri geçici olmak üzere 3 valilik binasından yönetildi. Yeni hizmet binası ise 4. Valilik binası olarak kayıtlara geçti. 


1923 yılından itibaren mazisi 1890'a dayanan tarihi yapı 1957 yılında yıkımına karar verilene kadar Hükümet Konağı olarak hizmet verdi. Niğde 1957 yılından 1963 yılına kadar Niğde geçtiğimiz yıllarda yıkılan Vakıf İşhanı binasından yönetildi. 1963 yılından 1 Nisan 2022 tarihine kadar yaklaşık 59 yıl Cumhuriyet Meydanında bulunan Niğde Valiliği yerini yeni hizmet binasına bıraktı. 
Yaklaşık 60 yıllık maziye sahip olan Cumhuriyet Meydanında bulunan eski valilik binası ile birlikte; il defterdarlık, eski il jandarma komutanlığı, tapu kadastro müdürlüğü, nüfus müdürlüğü ve sağlık merkezi binaları yıkılarak Niğde Belediyesinin Kent Meydanı Projesine dahil edilecek.

google-site-verification=trBUEZyee7gIbXyiQDk3Xu5XdBWrGr7EqUhGr-Os2pE
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.