Hava Durumu

Uzun: Vekil de çıkaracağız, belediyeyi de alacağız!..

İYİ Parti Niğde İl Teşkilatınca basın toplantısı düzenledi. Grand Otelde düzenlenen basın toplantısına İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim Uzun, İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Mümin İnan, İYİ Parti Niğde İl Genel Meclisi Üyesi Fethi Soyak katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.11.2021 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 05.11.2021 12:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Uzun: Vekil de çıkaracağız, belediyeyi de alacağız!..

İYİ Parti Niğde Başkanı İbrahim Uzun yaptığı açıklamalarında ilk seçimde Niğde Belediyesini alıp, milletvekili çıkaracaklarını söyledi. 

"Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener bu yıl sonuna kadar bütün illerimizi gezecek. Biz de İYİ Parti Niğde İl Teşkilatı olarak bütün ilçe ve beldelerimizi ziyaret edeceğiz. Bizim amacımız İYİ Parti ilk seçimlerde birinci parti yapmak, genel başkanımızı da parlementer sistemde başbakan yapmak. Niğde'de partimiz bütün anketlerin de gösterdiği gibi vekil çıkaracak. Aynı zamanda Niğde Belediyemizi de İYİ Parti olarak alıp Niğdemize en güzel hizmetleri yapacağımıza canı gönülden, ekip arkadaşlarımızla birlikte inanıyoruz." 

İYİ Parti GİK Üyesi Mümin İnan da yaptığı açıklamalarında şunlara değindi: "Türk insanının iştirakiyle kurulmuş İYİ Parti Türk siyasi hayatının belirleyicisi durumuna gelmiştir. Geçtiğimiz günlerde kuruluşumuzun 4. yılını kutladık. Partimizden önce ve sonra diye siyasi hayatı ayırmak mümkündür. Uzun süredir Türk siyasi hayatının başat partisi olan AK Partinin uzun yıllar içerisinde sözlerinin büyük kısmının yerine getirilmediği açıktır. 2001 yılında yaşana kriz öncesi durumdayız. Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra sistemin ciddi arızalar meydana getirdiği, denge ve denetim mekanizmalarının olmadığı malumdur. Keşke milli gelirimiz 1 trilyon dolara, yine onların söz verdiği gibi kişi başı milli gelir de 25 bin dolarlara çıkmış olsaydı ama şu an geldiğimiz noktada görüyoruz ki genç işsizlik çok yüksek seviyelerde, asgari ücret yokluk sınırının altında, çalışanların yüzde 60'ı asgari ücretli.

Hem sanayicide hem esnafta çok büyük sıkıntıların olduğu açık gerçektir. Sokaktaki insanlar olarak hepimiz bu acıları görüyor ve yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ülkemizin geleneksel sitemine uygun değildir ve milletin sırtında yük olmaya devam etmektedir. Bizler yeni parlementer sisteminden yanayız. Hükümetin güçlü olduğu ama mutlaka denetleneceği bir sistemden yanayız. Bir kişinin yönettiği ülkede çok ciddi sıkıntılar yaşamaktayız.

Biz ülke olarak yanlızlık yaşıyoruz. Atatürk'ün cumhuriyeti kurduktan sonra yurtta sulh, cihanda sulh ilkesini benimsiyoruz. Bu iyi ilişkilerin çok ekonomik yansımalarının olacağına inanıyoruz. Maalesef komşularımızla kötü ilişkilerimiz nedeniyle tarımımız çökmüş durumda.

Bu yıl kendi ürettiğimizden daha fazla buğday ithal etmek durumunda kalmış bulunuyoruz. Tarımdan başlamak üzere tarıma dayalı ve modern sanayinin gerektirdiği bütün işlemleri yapmak zorunda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Girdi maliyetlerin aşırı yükselmesi nedeniyle Türkiye'de buğday ve tahıl sıkıntıları yaşayabilir. Bu konuda çok ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor. Türk tarımı 'imdat' diye bağırmaktadır. Dünya çiftçileri hangi standartlarda destek alıyorsa aynı şekilde Türk çiftçisinin de destek alması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. 

Çok büyük işsizik var. İYİ Parti iktidarında her eve en az asgari ücret girmesi için plan ve programlarımızı yapmış bulunmaktayız. İYİ Parti bunu başarabilecek pozisyona ulaşmak üzeredir. İYİ Parti Türk siyasi hayatının dominat partisi haline gelmiştir. Geçtiğimiz mahalli seçimlerde gördük ve yaşadık. 

Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener başkanlığında partimiz istikrarlı yükselişini sürdürmektedir. Cumhurbaşkanlığına değil başbakanlığa adayım, sözü genel başkanımızın sistemin parlementer sisteme geçilmesine atıftır.

İYİ Parti olarak hiç bir şahsın cumhurbaşkanlığı adaylığında bir görüşmesi olmamıştır. Belli partiler ile belli ilkelerle bir araya gelerek ortak bir adayın belirlenmesidir. Seçilecek adayın da parlementer sisteme dönüşü hızlandırıcak mutabakatla olacağı belirlenmiştir. Önümüzdeki günlerde ittifakların geniş yelpazede olacağı görülmektedir. 

Gelecek Partisi ve DEVA partisinin de muhtemelen millet ittifakına katılması görüşmeleri devam etmektedir. Kutuplaşmadan kurtulmak için makul sistemi inşa etmek zorundayız. Kimseyi ayırt etmeden Türkiye'nin yeniden güveninin gelmesi için parlementer sistemin şart olduğunu görüyoruz. 

KONDA araştırma şirketinin sonuçları da göz önüne alındığında İYİ Partinin yükselişinin görüldüğu açıktır. Yeni bir siyasi sürece çok kısa sürede ulaşacağız. Bizim istediğimiz bu sıkıntılardan kurtulmak için sayın cumhurbaşkanının sandığı bir an önce milletin önüne getirmesidir. 

İYİ Parti en iyi sonucu alabilmek için bütün teşkilatları ile hazır durumdadır. 

Yerel siyasette Niğde'nin ekonomik taşıyıcı tarımdır. Ancak ülkemiz ve Niğde tarımının son derece sıkıntılı bir süreç yaşadığını görmekteyiz. Çiftçimizin sıkıntısı esnafımıza yansımaktadır. Esnafımıza yansıyan ekonomik sıkıntılar da sanayicimize yansımaktadır. Çiftçimizin en büyük sıkıntısı girdi maliyetlerinin yükselmesidir. Çiftçiler gübre alamamaktan tohumu toprakla buluşturmaktan yönü mağduriyet yaşamakta. Hem Türk çiftçisi hem Niğde çiftçinin maliyetlerinin düşürülemesi gerekiyor. Bugün bu yüksek maliyet şartlarıyla çiftçinin yaşama şansı kalmamıştır. 

Türkiye kaynaklarını verimli kullanamadığı için batma noktasına gelmiş durumdadır. Hastane, havaalanı varken yeni yatırımların yapılması israftır.

Bedediyemizin önündeki meydana ne kadar masraf edildiğini görüyoruz.. Buna benzer çok örnekler var. Niğde'den Ankara'ya giden otobanda müteahhitlere değil de devlete paramızı vermiş olsaydık, devletin kasasına yeniden para kazandırmış olacaktık. Yanlış yöntemlerle büyük külfet yüklenmiştir millete.

10 liraya yapılacak işler 100 liraya yapılmaktadır. Bizler ranta karşıyız. Bilinçsiz projeler yapmak süretiyle büyük kayıplar yaşamaktayız. 2 milyonluk demiryolu projesine bir başka ilimizde yaşanıyor bu 57 milyon ödenmiş. Peki bu aradaki fark neden kaynaklanıyor? Bunlar müfettişlerin çıkardığı raporlar.

İsrafların önlenmesi partimizin birinci gündemidir."

İYİ Parti İl Genel Meclisi Grubunun gündeme getirdiği Niğde Belediyesinin arta, konut, dükkan satışları ile ilgili konuya dair olarak da açıklamalarda bulunan Mümin İnan şöyle devam etti: 

"Milletin parası nereye harcandığının sorulması gayet dogaldır. Sayın Belediye başkanın 1999 yılından itibaren Niğde'de paraların nereye harcandığı konusunda şahsımı ima ediyorsa ben de açık ve net söylüyorum. Ben 8,5 yıl belediye başkanlığı yaptım. Bu süre sonunda da devletin en büyük denetleme kurulu olan Sayıştaş tarafından bütün yaptığımız işlemler tescillenmiştir. Bir tek kuruşun yanlış yere kullanılmadığı Sayıştaş tarafından onaylanmıştır. Ve şahsımıza teşekkür etmiştir. Sayın Özdemir şahsımı kastediyorsa Sayıştaş raporlarına bakabilir" 

 

HABER MURAT KARAKAYA 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.