”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Üreticilere 'Domates Güvesi' uyarısı!..

Niğde İlTarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, domateste görülen tehlikeye dikkat çekilerek ilaçlama uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.07.2023 17:37
Haber Güncellenme Tarihi: 12.07.2023 17:37
https://www.medyahabersitesi.com
Üreticilere 'Domates Güvesi' uyarısı!..

Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, domateste görülen tehlikeye dikkat çekilerek ilaçlama uyarısı yayımladı. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “İlimiz merkez ve ilçelerinde domates üretim alanlarında Domates güvesi (Tuta absoluta) zararlısı için tuzaklar kurulmuş ve zararlı tuzaklarda görülmeye başlanmıştır. Çiftçilerimizin üretim alanlarını kontrol edip en az 100 bitkiden 3 ünde yumurta ve larva ile bulaşık olduğu görülmesi halinde mücadele edilmeye başlanmalıdır. İlaçlamadan 5-6 gün sonra bitkiler tekrar kontrol edilir. Gerekirse ilaçlama tekrarlanabilir. Zamanında mücadele edilmez ise çiftçilerimiz verim kaybı yaşayabilirler.

Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri; Bacillus thuringiensis, Chlorantraniliprole, İndoxacarb etken maddelerini içeren insektisitlerle uygun dozlarda bitkinin her tarafı ilaçla kaplanacak şekilde uygulama yapılmalıdır. Üreticilerimize önemle duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.