Hava Durumu

Ünal'dan, 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Ünal mesajında 14 Mart Tıp Bayramının işgale karşı atılan ilk adımlardan birisi olduğuna değindi.

Haber Giriş Tarihi: 14.03.2022 16:14
Haber Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 16:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Ünal'dan, 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Hürriyetçi Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ünal kutlama mesajında şunlara değindi; 

"İlk defa 14 Mart 1919 günü tıbbiyeliler tarafından yapılan tıp bayramı kutlaması aslında  işgale karşı bir duruştu. Yurt savunmasına dönüşen o kutlama gününden bu zamana kadar, sağlık çalışanlarımız hep özveri ile mesleğinin gereklerini en iyi şekilde yerine getirmeye devam ederken, yurdumuzun zor zamanlarında sorumluluk almaktan da uzak durmamıştır. En son bütün dünyada ve yurdumuzda yaşanan pandemi şartlarında kahramanca mücadele vermiş, yurttaşlarımızın pandemiden mümkün olan en az etkilenmeyle çıkmasına en büyük katkıyı sağlamıştır. Bütün bu özveri ve kahramanca mücadeleye rağmen hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız hak ettiği mali ve özlük haklardan oldukça uzaktadır. Sağlıkta şiddet, liyakatsiz yöneticiler tarafından uygulanan mobbing, yoksulluk sınırının altında alınan maaşlar artık hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın mesleğini yerine getirmesinde engel olmaya başlamış hatta bir kısım hekimlerimizin yurdumuzu terk etmesine sebep olmuştur. Her seferinde hakkınızı ödeyemeyiz deyip gerçekten de hakkı ödenmeyen, sağlık çalışanlarının sorunları, görmezden gelinmekten ne zaman vazgeçilecektir? Sağlık çalışanlarına yapılan göstermelik iyileştirilmeler kanayan yaraya derman olmamaktadır. Sağlıkta şiddet yasası acilen etkin ve caydırıcı şekilde çıkarılmalıdır. Mali haklarda iyileştirilme yapılmalı, enflasyon altında ezilen hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın refah seviyesi yükseltilmelidir. Sözleşmeli olan tüm çalışanlarımız kadroya geçirilmelidir. Yapılan tüm nakdi ödemeler emekliliğe yansıtılmalı, hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının emekli maaşları arttırılmalı ve emekliliklerinde refah seviyeleri yükseltilmelidir. 3600 ek gösterge bir an önce hiçbir meslek grubu ayrımı yapılmaksızın hayata geçirilmelidir. 4/C den 4/B ye geçen çalışanlarımıza zorunlu emeklilik uygulaması sonlandırılmalıdır. Aile Sağlığı Merkezleri ticarethane olarak görülmekten vazgeçilmeli sorunlarına kalıcı çözümler sunulmalıdır. Yönetici atamaları sınav yoluyla yapılmalıdır. Sözleşmeli ve vekâletli yöneticilik modelinden vazgeçilmelidir. 

Sorunların çözüme kavuştuğu, mali ve özlük hakların iyileştirildiği gerçek anlamda bayram tadında 14 Martlar görmek istiyoruz. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına, görmezden gelip giderlerse gitsinler demek yerine yurdumuzu yönetenlerden çözüm bekliyoruz.

Bütün sorunların çözüldüğü 14 Martlar umuduyla tüm hekim ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutlarım." 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.