Hava Durumu

Ücretsiz doğal gazın detayları belli oldu!..

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta Filyos'ta Karadeniz gazının karaya çıkarılması töreninde mutfakta kullanılan doğal gazın bir yıl, konutlarda kullanılan doğal gazın tamamınınsa bir ay boyunca ücretsiz olacağını açıklamıştı. Bedava doğal gazın ayrıntıları belli oldu. İşte detaylar!

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2023 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2023 13:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Ücretsiz doğal gazın detayları belli oldu!..

Filyos Gaz İşleme Tesisinde Karadeniz gazının karaya çıkarılması töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Aylık ortalama 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su tüketimi için gereken doğalgazın bedeli bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir. Bir ay boyunca Türkiye’nin tamamındaki konutların doğalgaz tüketiminden ücret almayacağız” demişti.

Konu hakkında yetkililerle görüşen Küresel Gazeteciler Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Habertürk yazarı Bülent Aydemir, ulaştığı ayrıntıları yazısında anlattı. Aydemir’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Konutlarda kullanılan doğalgazın tamamı önümüzdeki bir ay boyunca bedava olacak. İlk bir ayda üst sınır yok… Bir ayın sonunda her meskenin asgari gideri olan; yani mutfak ocaklarında yemek pişirmede ve banyolarda kullanılan 20-25 metreküp arasındaki doğalgazın maliyetini BOTAŞ karşılayacak. Bu sübvansiyon 11 ay sürecek. Yani seçim sonrasında da devam edecek.

CUMHURBAŞKANI KARARNAMESİ ÇIKACAK

Düzenleme cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılacak. Bu sübvansiyonun Hazine’ye maliyeti ilk ay için 6 milyar TL, yıllık ise 50-55 milyar TL’yi bulacak. Kararname çıktıktan sonra konu Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gidecek; bunun için kaynak ayrılacak. Sonrasında EPDK, usul ve esasları belirleyecek. Kararname çerçevesinde gerekli çalışmalar yapılacak.

YÜK ŞİRKETLERE YÜKLENMEYECEK

Doğalgaz dağıtım şirketleri de unutulmadı. Bu yük, onların sırtına yüklenmeyecek. Doğalgaz dağıtım şirketlerinin dağıtım hizmet bedelleri, işletme giderleri de hesaplanacak; bunu Hazine karşılayacak.Görüştüğüm yetkililer, gazın kaynağıyla ilgili tartışmaların da yersiz ve anlamsız olduğunu söylüyor. Türkiye’nin satın aldığı gaz sisteme girdikten sonra şebekede birbirine karışıyor. Bu gazın hangi ülkeden satın alındığının hiçbir önemi yok. Şebekede birleşiyor ve tek gazmış gibi tüketiciye ulaşıyor.

ELEKTRİK İNDİRİMİ BU AY

Elektrik tarifelerindeki indirim ise bu ayki faturalarımıza yansıyacak. Hatırlayacağınız gibi ticaret ve sanayide yüzde 20’ye yakın, meskenlerde ise yüzde 15 oranında indirime gidilmişti. Elektrik faturalarındaki bu indirim, Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) kapsamında şirketlerin geri ödemelerinden elde edilen kaynaktan sağlanmıştı. Maliyet bazlı fiyatlamadan tahsil edilen 11 milyar TL’yi aşkın kaynak, vatandaşa indirim olarak yansıtıldı."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.