Hava Durumu

Türkiye Dünya Üçüncüsü Oldu!.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2023 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Türkiye Mavi Bayrakta bu yıl da dünya üçüncüsü oldu.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türkiye Dünya Üçüncüsü Oldu!.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından açıklanan ve merkezi Danimarka Kopenhag’da bulunan Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye bu yıl da plaj sayısıyla üçüncülüğünü korumayı başardı.

Türkiye bu yıl, 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatla dünya üçüncüsü oldu. Elde edilen başarıda Antalya 231 plaj, 5 marina, 14 turizm teknesi ile en çok Mavi Bayrak getiren il oldu.

Mavi Bayrak sahibi ülkeler arasında İlk sırada İspanya yer alırken, İkinci sırada Yunanistan yer aldı. Üçüncü sıradaki Türkiye'yi İtalya ve Fransa takip etti. Mavi Bayrak Programı 50 ülkede uygulanıyor. Bu program Türkiye’de 1993 yılında uygulamaya başlatıldı.

Kriterler Neler?

Mavi Bayraklı plajların 33, marinaların 38, turizm teknelerinin 51 ve bireysel yatların 4 kriter ile 16 davranış kuralı bulunuyor.

Plajlardaki Mavi Bayrak zorunlu kriterleri arasında sezon içerisinde 15 gün arayla yüzme suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme yer alıyor.

Mavi Bayrak Nedir?

Mavi Bayrak demek, temiz ve güvenilir plaj demektir. Mavi Bayrak belirlenen  kriterleri karşılayan plaj, marina ve yatlara veriliyor. Mavi Bayrak ödülü almak için plajların 33, marinaların ise 25 adet kriteri karşılaması gerekiyor. Mavi Bayrak ödülünün amacı, yüzme alanlarında sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.