Hava Durumu

Türkiye’de ilk! Niğde’de 1 yılda 20 milyon liralık enerji tasarrufu sağladı!..

Niğde Belediyesi, geçtiğimiz yıl “Tasarruf Paylaşım Modeli” ile hayata geçirdiği, Gözetleyici Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA) sayesinde 20 milyon lira tutarında enerji tasarrufu sağladı. 

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2023 15:44
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 15:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türkiye’de ilk! Niğde’de 1 yılda 20 milyon liralık enerji tasarrufu sağladı!..

Türkiye’de ilk kez Niğde Belediyesi’nin uyguladığı bu sistem, içme suyu kuyularının tükettiği toplam enerji miktarının yaklaşık yüzde 35’inden tasarruf edildi.  
ÖRNEK PROJEDE BİR YIL GERİDE KALDI
Niğde Belediyesi’nin, içme sularının kuyudan musluğa kadar takip edilmesini sağlayan SCADA Sistemi’ni uygulamaya başlamasının üzerinden tam 1 yıl geçti.
Tasarruf Paylaşım Modeli ile ilk kez Niğde’de hayata geçirilen sistem, daha sonra pek çok belediye tarafından da ‘Örnek Model’ olarak uygulanmaya başlandı. 


BİR YILDA 20 MİLYON LİRA ENERJİ TASARRUFU SAĞLANDI 
SCADA Sisteminin hayata geçirilmesinden bu yana elde edilen enerji tasarrufuyla ilgili veriler de ortaya çıktı. 22 Ağustos 2022 tarihinden itibaren startı verilen SCADA Sistemi sayesinde 20 milyon lira tutarında enerji ve su tasarrufu sağlandığı bildirildi. 
55 su kuyusu, 9 adet depo ve 1 terfi merkezinde, suyun depodan musluklara kadar ulaştığı süreci izleyip kontrol eden ve toplanan verileri kaydeden sistem sayesinde elde edilen enerji ve su tasarrufu, kuyu ve depoların tükettiği enerji miktarının yaklaşık yüzde 35’ine denk geliyor.


SUDA KAYIP KAÇAK ORANI DA BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALDI 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, SCADA Sisteminin sadece enerji tasarrufu değil, aynı zamanda su kayıp ve kaçak miktarını da büyük oranda önlediğini belirtti.  Başkan Özdemir, farklı alanlarda kullanılan ancak belediyenin kasasından tek kuruş çıkmadan “Tasarruf Paylaşım Modeli” şeklinde ilk kez Niğde Belediyesince uygulanan SCADA Sisteminin, daha sonraki dönemlerde “Niğde Modeli” olarak bazı belediyeler tarafından hayata geçirildiğini de dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.