Hava Durumu

Türkiye’de bulunan diri fay hattı haritası güncellendi, listede Niğde’den iki ilçe var!

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerde 50 bin 96 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 107 bin 204 kişi de yaralanmıştı. Yaşanan felaketin ardından Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) resmi sitesindeki diri fay haritası güncellenerek kamuoyuna sunulmuştu. Yenilenen haritada 45 il ve 110 ilçe diri fay hattı üzerinde bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 04.10.2023 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2023 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türkiye’de bulunan diri fay hattı haritası güncellendi, listede Niğde’den iki ilçe var!

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) güncellenmiş diri fay haritasını paylaştı. Güncellenen haritada, risk altındaki 45 il ve 110 ilçe belirtildi. Haritada 485 diri fay hattı bulunuyor ve bu fay hatları 5,5 üzeri büyüklükte deprem üretebilme potansiyeline sahip.

Türkiye'de Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor. Diri fay ise bu çatlakların hala aktif bir şekilde kayaların kaymasına veya yer değiştirmesine neden olan faylardır.

Diri faylar, genellikle depremlerin meydana geldiği bölgelerde bulunurlar. Fay hattındaki taraflar, zamanla birbirlerine göre kayarlar ve bu kayma sonucunda enerji birikir. Bu enerji birikimi, bir anda serbest kalıp deprem olarak meydana gelir. Diri fay ya da aktif fay, 5.5 ve üzerinde deprem üretebilir. Kuzey Anadolu Fay Hattı diri fay hattına bir örnektir.

NİĞDE’DE RİSK ALTINDA!

MTA tarafından paylaşılan diri fay hatları haritasında göre Niğde’nin Altunhisar ve Bor ilçeleri de risk altında. 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Niğde’nin bazı bölgelerinde bulunan 49 binada hasar meydana gelmiş, bazıları için yıkım kararı alınmıştı.

EVİMİN ALTINDAN FAY HATTI GEÇİYOR MU?

e-Devlet üzerinden AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması ile fay hattı sorgulamak mümkündür. Sisteme e-Devlet T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Türkiye Deprem Tehlike Haritaları interaktif haritalarına ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkan bağlantıdan fay hattı ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.