Hava Durumu

Türk Mutfağı Haftası'nda Aşçılık Bölümü Öğrencileri Yemek Yaptı

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinliğinde Niğde yöresine ait 7 çeşit yemek yapıldı. Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü öğrencileri ve öğretim görevlilerince yapılan yemekler davetlilerin beğenisine sunuldu. 

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2022 16:18
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2022 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türk Mutfağı Haftası'nda Aşçılık Bölümü Öğrencileri Yemek Yaptı

Programa; Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Ak Parti Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, çeşitli kurum müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde hazırlanan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabından yola çıkılarak 81 ilde yapılan etkinlik Niğde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 


Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir'in açılış konuşmalarını yaptıkları etkinlik yemeklerin tadımıyla son buldu. Gastronominin önemine değinilen etkinlikte Türk ve Niğde yöresine ait yemekler beğeni topladı. 


Programda; Niğde Sosyal Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileri tarafından, Beyaz tarhana çorbası, ciğerli meyhane pilavı, üzüm boranesi, aşure, bostana salatası, pastırmalı dermason fasülyesi yapıldı. 

Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç; "Türkiye genelinde hatta yurtdışında Türk mutfağını tanıtmak için etkinlikler yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Türk mutfağının tanıtımı için Hanımefendi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan etkinlikler yurt genelinde 81 ilde yapılıyor. Turizmde çeşitliliği artırmak için 12 aya yaymak gerekiyor, en önemli ayağı da gastronomi arkadaşlar. Yemeğin mevsimi olmaz, her mevsim yemek yenir. Dolayısıyla gastronomi önemli bir araç. Turizm amaçlı gezen turistler de en önce yemeğe bakıyorlar. Ülkemiz gastronomide hak ettiği yerde değil ama hızla ilerliyor. Burada da güzel çalışmalar var. İnşallah hayırlara vesile olmasını temmenni ediyorum." dedi. 


Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; "Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Türk Mutfağı Haftasında sizlerle bir aradayız. Niğde Belediyesi olarak gastronomiye çok önem veriyoruz. Elimizden geldiğince Niğde'nin yemeklerini tarihini unutturmamaya çalışıyoruz. Kısa zaman içinde Gastronomi Mutfağımızı da konağımızda faaliyete geçireceğiz, inşallah. Dışardan gelen misafirlerimiz Niğde'nin yemeklerine ulaşmış olacaklar. 


21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftasının ülkemiz ve yöremiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Niğde mutfağını da unutmuyor, unutturmuyoruz." dedi. 

NÖHÜ Aşcılık Programı Öğretim Görevlisi Mevlüt Ölmez konuşmasında; "Türkiye genelinde lansmanı yapılan Türk Mutfağı kitap tanıtımı lansman yemeklerini hazırladık. Niğde Sosyal Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı öğrencileriyle beraber 7 tane yemek hazırladık, kazan kaynattık. Niğde'nin beyaz tarhana çorbası, ciğerli meyhane pilavı, üzüm boranesi, aşure, bostana salatası, pastırmalı dermason fasülyesini öğrencilerimizle birlikte uygulama mutfağında hazırladık. Niğde protokolü ve öğrencilerimize ikram ediyoruz. Şölen havasında, düğün mutfağı havasında Türk mutfağına ait yemekleri de bugün misafirlerimize sunduk." ifadelerini kullandı. 
 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.