Hava Durumu

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu, Bakü’de Türkiye Cumhuriyeti'nin 100’üncü Kuruluş Yılını coşkuyla kutladı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu öncülüğünde kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Atatürk Parkı Atatürk Anıtı önünde coşkuyla kutlandı.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2023 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2023 12:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu, Bakü’de Türkiye Cumhuriyeti'nin 100’üncü Kuruluş Yılını coşkuyla kutladı

Düzenlenen törene; Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa’nın yanı sıra Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan, KKTC'den akademisyen ve belgeselciler katıldı.

Atatürk Anıtı önünde bir açıklama yapan Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, "Gazi Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında; 1. Dünya Savaşı kaybedilmiş, orduları dağıtılmış, bütün yurt işgal altındadır. Amasya Genelgesi, Sivas ve Erzurum Kongrelerinin ardından 23 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisi açılarak “Meclis hükümeti” kurulmuş, 9 Eylül 1922’de İzmir’de düşman denize dökülerek Milli Mücadele kazanılmıştır. 100 yıl önce 29 Ekim 1923’de saat 20.30’da “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir.” denilerek “Türkiye Cumhuriyet Devleti” kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. Yıldönümünü büyük bir gururla karşılıyoruz. Bakü'de gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Belgesel Film Festivali film gösterimlerini ve lll. Uluslararası Türk Dünyası iletişim ve Sanat Sempozyumunu paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Etkinliklerimize Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan, KKTC'den katılan akademisyen ve belgeselcilerimizle birlikte Bakü Atatürk Parkı Atatürk anıtı önünde toplanarak Türkiye Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü kutluyoruz. İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet ve şükranla bir kez daha anıyoruz. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılı kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.