Hava Durumu

Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali başlıyor

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu'nun öncülüğünde yapılan Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali 19-23 Ekim 2023 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak. Festivalin amacının belgeselci ve sinemacıları bir araya getirmek, Türk dünyasının öz ve kök değerlerini ortaya çıkarmak olduğu belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.10.2023 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 19.10.2023 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Türk Dünyası 8. Belgesel Film Festivali başlıyor

Festivale bu yıl 23 ülkeden 372 film başvurdu. Temaya uygun 151 belgesel film yarışmaya kabul edildi. Ön Jüri başkanı Ferda Gürcan Uzun Belgesel, Kısa Belgesel ve Öğrenci Belgeselde finalist filmleri belirledi. Uzun belgeseller filmler Enis Rıza Sakızlı, Kısa Belgesel filmler Sibel Göloğlu ve Öğrenci Belgesel Filimler Lokman Zor Başkanlıklarında oluşan jürilerlece değerlendirilerek ödül alan filmler belirlendi. 8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödülleri 22 Ekim 2023 tarihinden Pazar günü TRT Arı stüdyolarında TRT AVAZ’ın canlı yayınlayacağı Ödül Töreni ve Gala Gecesi’nde sahiplerini bulacak.

FESTİVAL DEPREM ŞEHİTLERİNE İTHAF EDİLDİ

Festilval ile ilgili açıklamalarda bulunan Festival Tertip Komitesi Başkanı Menderes Demir şu ifadeleri kullandı; ''Bu yıl Festivali 6 Şubat Kahramanmaraş Depremindeki şehitlerimize olan ithaf ediyoruz.Yine bu yıl Türk dünyasının Yiğit ve Gür Sesi Geçtiğimiz Günlerde Edebi Aleme Uğurladığımız Azerbaycan Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı ve Milletvekili Ganire Paşayeva’ anısına “Onur Ödülü”nü en iyi filmlerimizden birine vereceğiz. “Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü ise Akademisyen Araştırmacı Kültür İnsanı İrfan Gürdal Bey’e takdim edilecek. Finalist Filmler 19 Ekim 2023 tarihinde Başkent Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi salonlarında gösterime çıkıyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde Azerbaycan Filmleri Afis Sergisi ve Dr. Aysel Güney Türkeç’in “Emek Dünyamız” isimli sergi açılışı var. Aynı salonda Azerbaycan’dan Hayal Rızan’nın çektigi “Maya“ belgesel filmi ile belgesel film gösterimlerimiz başlayacak.Gösterimler Ankara Bilim Üniversitesi’nde devam edecek. Ankara Bilim Üniversitesi’ndeki ilk gösterilecek belgesel filmin yönetmeni Alihan Erbaş.''

Ödül Alan Belgesel Filmlerin Gösterimi 9 Ülkede Olacak

Festivalde ödül alan Filmler ilk olarak 25-28 Ekim Azerbaycan Bakü’de Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi ve Halk gösterimi ile başlayacak. Sonra Kazakistan,Kırgızistan, Özbekisten, Macaristan,Kuzey Makedonya, Bosna Hersek ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetleri’nde yapılacak.Festivalin kapanışı Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde Şehit Ömer Halisdemir nezdinde tüm şehitlerimize ithaf ettiğimiz gösterimle sona erecek.

8.Türk Dünyası Belgesel Film Festivali T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü,Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği katkıları,Üniversiteler, Meslek örgütleri, İletişim ve Medya kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarının proje ortaklığında yapılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.