Hava Durumu

TikTok’ta 1,2 milyar liralık vurgun, aralarında ünlü isimler de var!..

Türkiye’de ve dünyada milyonlarca kullanıcısı bulunan sosyal medya platformu TikTok’ta 1,2 milyar liralık kara para dolandırıcılığı, yaptığı belirlenen ve aralarında TikTok fenomeni olan 120 kişi gözaltına alındı.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 12:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
TikTok’ta 1,2 milyar liralık vurgun, aralarında ünlü isimler de var!..

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, TikTok'ta kara para akladıkları iddiasıyla, İstanbul merkezli 37 ilde 215 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda, aralarında TikTok fenomenlerin de bulunduğu 120 kişinin gözaltına alındı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, TikTok yayınları üzerinde yaptığı çalışmalar sırasında yayınlardaki konuşmalardan şüphelenerek operasyon düğmesine bastı. Yayıncılar ve onlara para aktaran şüphelilerle ilgili inceleme başlatan ekipler, para gönderen kişilerle yayıncıların anlaşmalı olduğunu belirledi. Kredi kartlarının çalındığını veya kopyalandığını belirleyen ekipler, yayıncılara ve para gönderenlere ait 4 binden fazla banka hesap hareketini incelemeye aldı. Yapılan araştırmalarda banka hesaplarında 1,2 milyar lira para akışı olduğunu tespit etti.
Polis, para akışının aslında anlaşmalı kişiler arasında olduğunu ve bu şekilde TikTok’un 1,2 milyar lira zarara uğratıldığını tespit edince söz konusu şüphelilere yönelik operasyon düzenledi.


EKİPLER TARAFINDAN BİRÇOK MALA EL KONULDU
Şüphelilere ait 32 daire, 9 arsa, 6 iş yeri ve 1 villa, 38 otomobil, 14 şirkete ait ortaklık payları, bin 700 banka hesabı ve kripto varlık hesapları, 82 bin lira, 17 bin 300 dolar ve 6 bin 650 euro, 2 ruhsatsız silah, 1 kuru sıkı silah ve 93 fişek, bir miktar uyuşturucu ve uyarıcı madde ile çok sayıda dijital materyale el konuldu.


HAKLARINDA YAKALAMA KARARI BULUNAN FENOMENLER GÖZ ALTINA ALINDI
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin TikTok'ta ‘Jeton’ adı verilen sanal para alabildiklerini, ardından sadece bir defa bu jetonu geri iade edebildiklerini, ancak aldıkları jetonu sadece anlaşmalı oldukları fenomenlere gönderebildiklerini, fenomenlerin ise parayı önceden belirlenen hesaplara aktardıklarını saptadı. TikTok, jeton iadesinden elde edilen paraları geri talep edince ise fenomenlerin bu parayı harcadıklarını ve iade edemeyeceklerini bildirdi. TikTok’ta bu durumda iadeleri kendi hesabından yaptı. Böylelikle TikTok’un 1,2 milyar lira zarara uğratıldığı tespit edildi. 
Haklarında yakalama kararı bulunan bazı sosyal medya fenomenlerinin de kara para akladıkları iddiasıyla göz altına alındı. Fenomenlerin banka hesaplarından ise milyonlar çıktı. 
İşte gözaltına alınan fenomenlerin banka hesaplarından çıkan paralar;  Onur Sermik’in hesabına 9 milyon 397 bin, Fırat Özatlar’ın hesabına 4 milyon 611 bin, Kenan Kerim Kekeç’in hesabına 7 milyon 690 bin, Adem Korkmaz’ın hesabına 4 milyon 572 bin, Fatmanur Karpuz’un hesabına 1 milyon 100 bin lira, Tülay Bülbül’ün hesabına 550 bin, Yalçın Akdoğan’ın hesabına 1 milyon 53 bin lira, Metin Saygın’ın hesabına 7 milyon, Murat Noyan’ın hesabına 1 milyon 200 bin, Göksel Pişkin’in hesabına ise 500 bin lira para aktarıldığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.