Hava Durumu

Tarihi Bedestende restorasyon çalışmaları sürüyor!..

Niğde Belediyesi tarafından kent müzesi olarak kullanıma açılacak olan ve Sokullu Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen tarihi bedesten binasında restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.07.2023 15:48
Haber Güncellenme Tarihi: 31.07.2023 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Tarihi Bedestende restorasyon çalışmaları sürüyor!..

Niğde'nin tarihi dokusunu korumak ve turizme katkı sağlamak amacıyla başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihi Bedestenin canlandırılması ve kent müzesi olarak kullanılabilmesi için uzun süredir üzerinde çalışmalar yürütülüyordu.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi Bedestenin eski ihtişamına kavuşması hedefleniyor. Kent müzesi olarak şehrin geçmişten günümüze uzanan birikimini gelecek kuşaklara taşıyacak olan mekânda gereken çalışmalar titizlikle yapılıyor.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

“NİĞDE, TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR İVME KAZANACAKTIR.”

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Belediyemiz tarafından kent müzesi olarak kullanılmak üzere bu tarihi Bedestende yapılmakta olan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihi dokunun korunması, kültürel değerlerin tanıtılması ve turizm açısından büyük bir fırsat ortaya koyacak olan bu projenin tamamlanmasıyla birlikte Niğde, turizm açısından önemli bir ivme kazanacaktır” dedi.

ŞEHRİN KÜLTÜREL YAŞAMINA KATKIDA BULUNACAK

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, tarihi Bedestenin kent müzesi olarak kullanılmasıyla birlikte Niğde'nin kültürel ve tarihi değerlerinin daha güzel bir şekilde tanıtılacağını söyledi. Ayrıca, bu projenin turizm açısından da büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Başkan Özdemir, tarihi dokunun korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda büyük bir sorumluluk taşıdıklarını vurguladı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından tarihi Bedesten, ziyaretçilerine Niğde'nin zengin kültürel mirasını sunacak. Kent müzesi olarak kullanılacak olan bu mekân, tarihi eserlerin sergileneceği bir ortam sağlayacak. Aynı zamanda, düzenlenecek etkinlikler ve sergilerle de Niğde'nin kültürel yaşamına katkıda bulunacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.