Hava Durumu

Taksiciler Dertli !

Son dönemlerde artan akaryakıt giderleri, araç bakım ve sigorta maliyetleri, taksicileri oldukça zorluyor. 

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 12:47
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 12:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Taksiciler Dertli !

Giderleri artan ancak bu artışın taksimetreye yansımadığını söyleyen taksiciler oldukça dertli.


Yaşadıkları zorlukları Medya Haber Sitesi'ne değerlendiren taksiciler gelir ve giderin başa baş olduğunu söyledi.


Geçtiğimiz yıl bu dönem 7 lira 16 kuruş olan benzinin litre fiyatı şu an 20 lira 50 kuruşa, motorinin litre fiyatı 6 Lira 54 kuruşken 22 lira 50 kuruşa, LPG ise aynı dönem 4 lira 2 kuruşken şuan 11 liraya satılıyor.


Yakıt giderlerinin dışında taksicileri zorlayan bir diğer etken ise araç sigorta masrafları. 


Geçen sene 2 bin 700 Liraya yaptırılan araç sigortası bu sene 4 Bin Liraya yapılıyor.


Artan yakıt fiyatlarına , araç bakım maliyetlerine mesai mefhumu olmadan gece gündüz çalışma da eklenince taksiciler çok zorlandıklarını ve sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.


"6 AY ÖNCE YAPILAN ZAMLAR KURTARMIYOR"


Niğde'de 15 yıldır taksicilik yapan Yasin Özdoğan taksicilik mesleğinin zorluklarını şu şekilde anlatıyor. 


"En son taksimetrelere 6 ay önce zam yapıldı. Ondan önce de 2018 yılında zam yapılmıştı. 6 ay önce zam yapıldığında mazot 10 liraydı, şu anda 23 lira ve hala zam yapılmadı. Şoförler cemiyeti zam dilekçemizi Niğde Belediyesine verdi ama hala yanıt gelmedi. Kilometre başına 80 kuruş yakan araçlarımız şu an 1 lira 30 kuruş civarında yakıt harcıyor. Kilometre başına belirlenen taksimetre tutarı düşük olduğu için çalışmalarımızla kazancımız başa baş denk geliyor. Çevre illeri baz aldığımızda en kötü açılış 15 lira seviyesinde olmalı. 6 ay önce ortalama 700 lira tutan yağ bakım masrafı şu anda bin 200 liraya yapılıyor. Bu yağ bakımı periyodik olarak 3 ayda bir yaptığımız masraf. Lastikler tabi işimiz gereği çabuk yıpranıyor, yine aynı zaman dilimine göre yüzde yüz zamlandı. Arabaların trafik muayeneleri, sigortaları derken her şey aldı başını gitti" diye konuştu.


Aynı taksi durağında çalışan Adem Arı ise araç sigorta ücretlerinden dert yandı: "Geçen yıl 2 bin 700 liraya yaptırdığımız sigortalar, şimdi 4 bin lira oldu. Ben 15 gün önce yaptırdım 4 bin lira ücret ödedim. Araçla kaza yapmazsanız sigorta ücretleri düşecek deniliyor, ama kaza olmasa da yükselmeye devam ediyor. İstanbul'daki sigorta ücretiyle Niğde'nin sigorta ücreti aynı, ama orada kaza oranı daha yüksek. Burada kaza sayısı oraya nispeten az, dolayısıyla sigorta ücretinin de düşük olması lazım." dedi.


"DÜĞÜNE, CENAZEYE GİDEMİYORUZ" 


Taksi durağının kıdemli ismi Orhan Şenahmaz; düğüne, cenazeye gidemediklerini belirtiyor. "Bu işin zorluklarından bir tanesi de bayramda, cenazede, düğünde izin almak gibi bir şansımız yok. Gece gündüz müşterimiz arar, müşteriye de yok diyemezsin. Kamu hizmeti mecbur 7/24 çalışıyoruz. Bayram günlerinde bir günlüğüne arkadaşlar arasında değişim yapıyoruz. Standart bir tatil günümüz yok, bir birimizi idare ediyoruz. Belirli bir mesai saati yok yani bu işin." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.