”Google ”Google
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sulama projeleri için imzalar atıldı!..

Niğde Valisi Mustafa Koç ve Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu 2023 yılında Niğde’de uygulanacak KOSİP (Küçük Ölçekli Sulama İşleri Projesi) kapsamındaki  projeler için protokolü imzaladılar.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2023 17:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2023 17:44
https://www.medyahabersitesi.com
Sulama projeleri için imzalar atıldı!..

Niğde Valisi Mustafa Koç ve Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi Başkanı Murat Karakoyunlu 2023 yılında Niğde’de uygulanacak KOSİP (Küçük Ölçekli Sulama İşleri Projesi) kapsamındaki  projeler için protokolü imzaladılar. Vali Mustafa Koç imza konuşmasında şunları söyledi;

“İnsanı merkezine alan katılımcı ve yenilikçi bir yaklaşımla, ilimizin potansiyelinin planlı ve programlı bir şekilde değerlendirilmesi ve bu sayede bölge kalkınmasının hızlandırılmasına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl ilimizde uygulanacak projelere imza koymak üzere burada toplanmış bulunmaktayız. İlimiz ölçeğinde yapılan tüm kalkınma projeleri, Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşmak için konulan birer tuğladır. Güçlü ve büyük Türk Devleti hedefimiz doğrultusunda ilimizde uygulanacak tüm projeleri hassasiyetle takip ediyor, sonuçlandırıyoruz. Bu projeler; bizlere istihdam olarak, gelir olarak, katma değer olarak geri dönüyor. Bu yüzden ilimizde uygulanan kalkınma projelerini fazlasıyla önemsiyoruz. Malumlarınız olduğu üzere su fakiri bir havza içerisinde yer almaktayız. Havzada mevcut sulanan alanlarda kullanılan suyun yaklaşık yüzde 60'ı yeraltı suyundan karşılanmaktadır. Bu yoğun kullanım sebebiyle yeraltı su seviyesi her yıl biraz daha azalmaktadır. Yeraltı su seviyesinin azalmasının devam etmesi halinde, belli bir derinlikten sonra yer altından su çekilmesi ekonomik olmaktan çıkacaktır.

İşte bu sebeple temel kuruluş gayesi olarak tarım ve tarımsal sulamayı merkezine alan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Valiliğimiz koordinesinde ilimizde bugüne kadar tarımsal sulama sektöründe birçok proje gerçekleştirmiştir. Uygulanan projeler ile susuz tarım arazileri sulu tarıma kavuşurken, kapalı sistem sulama tesisleri ile de suyumuzun bir damlası dahi israf edilmemiş ve birim alanda verim artışları gözlemlenmiştir. Ülkemiz için, ilimizin için tarımın ne kadar önemli olduğunu gerek salgın döneminde gerekse komşu devletlerin savaşı halinde yaşayarak gördük. Anadolu’nun kadim kenti ilimiz Niğde’de, önemli bir tarım kenti. ‘Elmasıyla’, ‘Patatesiyle’, ‘Lahanasıyla’, Kirazıyla… Bizler Devlet olarak her zaman üreticimizin yanında olduk, bundan böyle de yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü, tarımın sürdürülebilir olması gerekiyor. Çünkü; insanımızın, milletimizin, dünyadaki tüm insanların gıdaya ulaşabilmesi gerekiyor. Geçen yaz hasat döneminde sahadaydım. Üreticimizin bayramı hasatlarına katıldım. Birlikte elma topladık, lahana söktük, nohut yolduk. Elhamdülillah, gördüğümüz tablo bizleri ziyadesi ile memnun etti. Üreticimizin verimli bir hasat dönemi geçirmesi ve ürettiğinin karşılığını alması bizler için son derece önemli. Çiftçimiz üretmeye devam ettiği sürece ülkemiz daha güçlü olacak ve tarım sektörüne dünyada söz sahibi olmaya devam edecektir.   

Anadolu'nun geçmişten gelen gücünü günümüz dinamikleriyle harmanlayarak, ilimizi her alanda bir cazibe merkezi haline getirmek amacıyla KOP Bölge Kalkınma İdaresi ile iş birliği içerisinde her yıl tarımsal sulamadan enerjiye, eğitimden hayvancılığa birçok farklı sektörlerde projeleri hayata geçiriyoruz. İlimize, 2022 yılı projeleri dahil olmak üzere toplam 242 proje için bugüne kadar 226.270.376 TL ödenek tahsisatı gerçekleştirilmiştir. Bu projeler içerisinde en büyük pay 196.719.153 TL ile KÖSİP (Küçük Ölçekli Sulama İşleri Projesi) projelerine aittir. Bugün burada KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile geçmişte yaptığımız projelere ilave olarak toplam 27.570.000 TL bedelli iki projenin daha protokolünü imzalıyoruz. Çamardı Demirkazık (Ecemiş) Yer Üstü Sulama Tesisi ve Altunhisar Merkez Yer Üstü Sulama Tesisi.İlimize aktarılan ödenek ve bu ödenek ile hayata geçirilecek projeler için himaye ve desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, Milletvekillerimize, KOP İdaresi Başkanlığına ve projede emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, uygulanacak projenin hayırla vesile olmasını temenni ediyorum. “dedi.

”Google
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.