Hava Durumu

Su Yönetimi Koordinasyon Toplantısı yapıldı!..

2021 yılı Niğde İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantısı, 28.12.2021 tarihinde Vali Yardımcısı Cemil KILINÇ başkanlığında DSİ Niğde Şube Müdürlüğü Sosyal Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2021 17:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2021 17:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Su Yönetimi Koordinasyon Toplantısı yapıldı!..

Toplantıya İlçe Kaymakamları ile Niğde Belediye Başkan Yrd. Mikail AKSUNGUR, Valiliğe bağlı Kamu, Kurum ve Kuruluşların üst düzey yöneticileri, İlçe Belediye Başkanları ve diğer kurul üyeleri katılım sağladı.


Vali Yardımcısı Cemil KILINÇ kurul toplantısının açılışında İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun görev ve çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Suyun insan ve diğer canlı yaşamları için taşıdığı öneme vurgu yapan KILINÇ, küresel ısınma ve suya olan ihtiyacın artması nedeniyle su yönetiminin günümüzde ve gelecekte daha önemli hale gelmekte olduğunu ifade etti. Suyun bireysel tüketimi yanında tarım ve sanayi sektöründe de kullanımında tasarruf odaklı hareket edilmesinin; su kirliliğinin önlenmesi için yeni tedbirler alınması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. 


DSİ 45. Şube  Müdürü Ahmet ELBASAN, İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurullarının Teşekkülü, Görevleri, Çalışma Usul ve Esaslarına ait teknik bilgiler verdi. “Son günlerde iklim değişikliğinin bir neticesi olarak şiddetli yağışlarla ya da şiddetli kuraklıkla karşı karşıya kalındığını ifade etti. Dere yataklarına yapılan müdahaleler sonucunda taşkınlar yaşandığını belirtti ve dere yataklarına yapılan müdahalelere karşı toplumumuzun bilinçlendirilmesinin önem arz ettiğini ifade etti.  İlimizde dere yataklarına yapısal tedbirler almaya özellikle yerleşim yerlerini ve tarım arazilerini korumaya gayret edildiğini, modern tarım uygulaması çerçevesinde daha az sulama suyu ile daha fazla ürün alma anlayışıyla borulu sulama şebekelerinin yapıldığını ve su kaynaklarımızın daha verimli kullanılmaya çalışıldığını belirtti.


Daha sonra; DSİ 45. Şube Müdürü Ahmet ELBASAN tarafından Konya Kapalı ve Seyhan Havzalarının Taşkın ve Kuraklık Eylem Planları Yönünden Değerlendirilmesi, DSİ 45. Şube Müdürlüğü İşletme ve Bakım Başmühendisi Şule YEL EROĞLAN tarafından Niğde İli Su Kaynaklarının Miktar ve Kalite Yönünden Değerlendirilmesi, Makine ve İkmal Başmühendisi Hasan KÖKŞEN tarafından Kuraklık ve Taşkınla Mücadele Çalışmaları ve Alınması Gereken Tedbirlerin Değerlendirilmesi, Ziraat Yüksek Mühendisi Didem Rabia DEMİR tarafından Su Kirliliği ile Mücadele Çalışmaları ve Alınması Gereken Tedbirlerin Değerlendirilmesi yapıldı. Toplantıya Katılanların görüş ve önerileri ile koordinasyonu gerektiren hususlar kayda geçirilerek, toplantı neticelendirildi.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.