Hava Durumu

Şimşek: Kadına şiddeti kınıyorum!..

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek ve eşi Çiğdem Şimşek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü mesajı yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2021 09:58
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2021 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Şimşek: Kadına şiddeti kınıyorum!..

Şimşek ailesinin 25 Kasım mesajı:

"Kadınların maruz kaldıkları kötü tavır ve davranışların engellenebilmesi, sorunlarının tartışılması ve çözüm yolları aramak amacıyla “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele” günü olarak kabul edilmiştir.

Kadına yönelik aile içi şiddet, kültürel, coğrafi, dini, toplumsal ve ekonomik sınırları aşan küresel bir sorundur. İnsan hakları açısından, toplumsal cinsiyet temelinde bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik aile içi şiddet, kadınların toplumsal ve ekonomik yaşamda yerlerini alma haklarından yoksun kalmalarına, fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına sakat kalmalarına veya yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır.

Aile içi şiddet vakalarının önemli bir kısmında suç failleri genellikle eş, kadının birlikte olduğu kişi veya diğer aile bireyleridir. Kadına yapılan şiddetin fiziksel, duygusal, ekonomik ve sosyal etkileri sadece kadınlar üzerinde değil, çocuklar, aileler ve toplumlarda da kendini göstermektedir.

Kadına yönelik şiddet, en yaygın bir insan hakları ihlali olduğu ilkesi gerçeğinden hareket ederek Ülkemizde, kadınlarımıza yapılan şiddetin önlenmesi ve en aza indirilmesi amacıyla kadınların sosyal hayatta hak ettikleri yere gelmesine yönelik şiddet uygulayanlara karşı ceza mevzuatlarında kadınlarımızı ve aileleri korumaya yönelik düzenlemeler yapılmaktadır.

Devlet olarak, Ülke genelinde kadına yönelik şiddet olaylarında ani müdahaleye imkân veren KADES uygulaması halen 2.748.072 kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmış, 240.052 kişi sistemi kullanarak ihbarda bulunmuş olup, başvuruların takibi emniyet birimlerimizce sürdürülmektedir.

Şüphesiz ki kadına yönelik şiddetin önlenmesinde eğitimin önemi çok büyüktür. Bu bağlamda; Valiliğimiz koordinesinde emniyet birimlerimizce okul aile birliği toplantılarında 688 kadın velimize KADES uygulaması hakkında bilgi verilmiş olup, bu bağlamda tanıtımlar, afiş ve broşür gibi görseller dağıtılarak bilgilendirme çalışmaları devam etmektedir.

Bu vesile ile şiddet görme tehdidi altındaki kadınlarımızı, emniyet birimlerimizle irtibat kurmaya davet ediyor, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nde, kadına yapılan her türlü şiddeti kınıyor, kadının toplumdaki hak ettiği yere ulaşmasındaki tüm engellerin kalktığı bir dünya diliyoruz." 

Dr. Çiğdem Olgun – Dr. Yılmaz ŞİMŞEK

Niğde Valisi ve Eşi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.