Hava Durumu

Şimşek: Engelleri kaldırmak vazifemiz!..

Valimiz Sayın Dr. Yılmaz Şimşek’in 03 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2021 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2021 09:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Şimşek: Engelleri kaldırmak vazifemiz!..

Niğde Valisi Dr. Yılmaz Şimşek 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü'nde yayınladığı mesajda şu ifadeleri kullandı: 

"Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmekte olup, bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir.

Engellilerimizin yaşadıkları sorunlar sadece kendileri ve ailelerinin değil tüm toplumun sorunudur. Doğuştan ya da sonradan engelli olan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırıp sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılmaları konusunda azami gayret gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı insanda bir engelli adayıdır.

Empati kurarak engelleri kaldırmak, engelli vatandaşlarımızın herkes gibi toplumsal hayata tam katılmalarını sağlamak, hepimizi yakından ilgilendiren sosyal bir sorumluluktur. Bizler birbirimizi anladığımız her an, bir engeli daha yıkar ve yaşamı herkes için huzurlu kılarız. Yaşama sevinci ile hayata tutunan bütün engelli kardeşlerimizin sadece bir gün değil her gün yanındayız.

Bu bağlamda; devletimiz tarafından engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırma, sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılımlarını sağlamak, eğitim, sağlık, istihdam haklarına ait hizmetler, ailelerin desteklenmesi, bireylerin üretken duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması konularında birçok kanuni düzenleme hayata geçirilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, engellerin farkına varıp hep birlikte engelleri kaldırmaya davet ediyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü bu konudaki bilinç ve hassasiyetin daha da artmasına vesile olması temennisiyle kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza, onların fedakâr ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum." 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.