Hava Durumu

Sevindirici haber meteorolojiden geldi: Yağışlar yüzde 39 arttı

Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü verilerine göre Niğde'ye yağış miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artış gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2022 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2022 17:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.medyahabersitesi.com
Sevindirici haber meteorolojiden geldi: Yağışlar yüzde 39 arttı

Geçen yıla göre yağış miktarı yüzde 39 arttı.

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında barajlardaki su seviyesinin önceki yıllara göre ciddi oranda düşmesi tedirginlik yaratmış, Niğde'de yetkililer tarafından vatandaşlara; "Suyu kullanımı konusunda duyarlı olalım" çağrısı yapılmıştı. Yer altı sularının çekilmesi ve barajlardaki su kayıpları ile birlikte ürkütücü kuraklık görüntülerinin ardından bu kış mevsimi ile birlikte yağış miktarı ciddi oranda arttı.

Barajların yaz aylarında ortalamanın üzerinde doluluk seviyesine ulaşacağını belirten uzmanlar, yağış miktarının son yılların en yüksek seviyesinde olduğunu belirttiler. 

Ülkemiz genelinde 2021 yılında yağışlar son 20 yılın en düşük seviyesinde kalmış, metrekareye düşen yağış miktarı 465,5 milimerte olarak kayıtlara geçmişti. Tarım alanlarında daralmalar yaşanmış ürünlerde yağış miktarının azlığından kaynaklı olarak yeterli verim alınamamıştı.  

1 mm yağış ne demek?
Plüviyometrede yağmurun yüksekliği milimetre yahut santimetre ile ifade edilir, 1 m² yüzey üzerinde 1 mm yüksekliğindeki yağış, 1 cm² ye düşen 1 kg yağışa eşittir. Bu imkanın olmadığı yerlerde sağanak yağışları için, 24 saat içindeki en yüksek yağış miktarı ölçü olarak alınır.

18 Şubat, 19 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü görselleriyle ülkemiz genelinde beklenen tahmini yağış tablosu.

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görseli. 

Haber Murat Karakaya 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.